Vznik hurikánů je stále zahalen tajemstvím, říká meteoroložka Míková

Hurikán Irma pustoší Karibik, na jeho příchod se připravuje Florida. Vítr o rychlosti až 300 kilometrů v hodině na některých ostrovech zničil prakticky vše. Více než 50 hodin byl na nejvyšším pátém stupni Saffirovy-Simpsonovy škály, což z Irmy činí nejdéle trvající tropickou cyklónu této intenzity v historii. Vznik hurikánů je ale stále zahalen tajemstvím, řekla Českému rozhlasu Plus meteoroložka a moderátorka České televize Taťána Míková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma u Portorika

Hurikán Irma u Portorika | Foto: NOAA | Zdroj: Reuters

„Umíme najít místa, kde dochází k vzestupu vodních par a vlhkého teplého vzduchu. Ale přesně nevíme, co je tím impulzem pro vznik tropické cyklóny. Zřejmě je to malý pokles tlaku a na částice tak začne působit Coriolisova síla (síla zemské rotace), která vzduch roztočí do víru,“ vysvětlila Míková v Interview Plus.

Mýty je opředeno i oko hurikánu, o kterém si mnozí myslí, že v něm je situace nejhorší. Míková prý svým kolegům novinářům musí neustále opakovat, že přesný opak je pravdou.

„Ve škole nám to přibližovali tak, že když se námořníci dostali do tropické bouře, museli vylévat vodu a dávat pozor, aby se loď nepřevrátila. Někdy se dostali do klidného oka hurikánu (může mít průměr desítek kilometrů), ale jen ti nejzkušenější věděli, že z opačné strany přijde znovu totéž,“ vzpomíná meteoroložka Míková.

Vichr, vlny i záplavy

Irma je mimořádná v tom, že hurikány obvykle nad obydlenými oblastmi nepřecházejí tak dlouho a s takovou silou. Jejich charakteristickou vlastností podle meteoroložky je, že jakmile se dostanou k pobřeží, tak velice rychle slábnou, už po dvou až třech kilometrech. To je způsobené třením o zemský povrch, naopak mořská hladina nijak nebrání jejich otáčení.

„Největší škody obvykle způsobuje vítr, ale je to kombinace. Když se hurikán blíží k pobřeží, zvedá obrovské vlny, které mohou být vysoké desítky metrů. Dochází k záplavám a prudkému dešti, třeba 200 litrů na metr čtvereční během dvou hodin,“ přibližuje moderátorka České televize Taťána Míková. 

Tajfun, hurikán, cyklon...

Obecný název jevu, který je po celém světě prakticky totožný, je tropická cyklóna. V atlantické a pacifické oblasti přiléhající k Americe se používá název hurikán, v asijské části Pacifiku jde o tajfuny a v Indickém oceánu jsou to cyklóny. Otáčení tropických cyklón je na jižní polokouli po směru a na severní proti směru hodinových ručiček.

Jan Bumba, Michael Erhart, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme