Vzniká centrální databáze citlivých policejních informací

Vedení policie chce od Nového roku zahrnout ty nejcitlivější informace do jedné databáze. Nejenže se tak poznatky o odposleších, sledování prověřovaných osob, ale především o policejních informátorech nakumulují do jednoho centrálního systému, ale stoupne i riziko jejich úniku, respektive rozsahu úniku informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Policie ČR | Foto: Jan Rosenauer

Mluvčí Kriminální policie Pavla Kopecká informace Rádia Česko o nově vznikající databázi nejcitlivějších policejních informací nevyvrátila, nechtěla o ní ale konkrétně hovořit. "V této souvislosti plánujeme určité změny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o interní záležitost a ještě ke všemu v režimu utajení, tak nebudeme podávat bližší informace, jaké změny budou provedeny."

Kopecká se dušuje, že budou informace velmi přísně chráněny. Bezpečnostní odborníci ale upozorňují na možná rizika takovéto databáze. I když připouštějí, že podobný systém může policistům usnadnit práci. Podle expertů ale stoupá riziko možného ohrožení nebo zneužití takových informací. Myslí si to například někdejší šéf Bezpečnostní informační služby a bezpečnostní expert Jiří Růžek.

"Každá centralizace má samozřejmě své výhody, které spočívají v lepší koordinaci a lepší kontrole dotyčných záležitostí, na druhou stranu s sebou nese určité riziko úniku informací, nebo v případě úniku informací dojde samozřejmě k hlubšímu poškození a hlubší ztrátě než v případě tom, že by unikly informace z jednoho specializovaného pracoviště."

Bývalý šéf civilní rozvědky a někdejší ministr vnitra František Bublan upozorňuje především na problém s evidencí agentů. Těm jde často o život a jejich vyzrazení by mohlo mít fatální následky. "U těch agentů, tam bych se toho velmi obával," dodává Bublan k centrální evidenci citlivých dat.

Více informací o nové databázi se můžete dozvědět na webu Rádia Česko.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme