Vznikající vládní trojkoalice chce vyrovnaný rozpočet do roku 2016

Lídři a vyjednavači stran vznikající vládní koalice uzavřeli kapitolu veřejných financí. Dohodli se, že deficit v příštím roce nepřekročí 140 miliard korun. Vyrovnaného rozpočtu by vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chtěla dosáhnout v roce 2016.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři TOP 09, ODS a Věcí Veřejných | Zdroj: ČTK

Dnešní schůzka trvala necelé dvě hodiny. Závěry jednání jsou podle premiéra Petra Nečase takové, že schodek rozpočtu v příštím roce by neměl přesáhnout 4,6 procenta HDP.

“Státní rozpočet na příští rok bude mít deficit, který nepřesáhne 140 miliard korun. Bude tedy někde na úrovni 135 miliard korun, což je ještě mírně ambicióznější cíl, než je v rámci konvergenčního programu,“ uvedl Nečas.

Do roku 2013 nemá deficit překročit tři procenta HDP a do roku 2016 by podle představ trojkoalice mohlo mít Česko vyrovnaný rozpočet. Předpokladem k tomu je hospodářský růst.

Daň z příjmů se zvyšovat nebude

Daň z příjmu právnických osob by se zvyšovat neměla, u fyzických osob trojkoalice nechce zavádět progresivní zdanění. Odstraní ale degresi způsobenou stropy u pojištění vysokopříjmových skupin obyvatel.

Strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné se také dohodly na nutnosti penzijní reformy. Vypadat by měla tak, že budou snížené odvody a zároveň by lidé individuálně spořili.

Nečas i předsedové dalších dvou stran vznikající vlády už dříve zdůraznili, že na škrty se musí připravit především státní správa. Snížit by se tak měly platy státních zaměstnanců s výjimkou pedagogických pracovníků v regionálním školství.

Vláda chce přehodnotit výdaje i v sociální oblasti tak, aby pomoc byla adresnější než dosud. Například penze by ale měly v příštím roce stoupnout o valorizaci.

Klesnout by naopak mohla státní podpora u stavebního spoření. Místo tří tisíc korun ročně by se příspěvek státu podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna snížit na polovinu, což by přineslo úsporu sedmi miliard.

“Když mluvíme o sociální solidaritě, tak lidé, kteří si šetří peníze, nejsou na tom tak, jako ti sociálně potřební, pro které by nebyly miliardy. Peníze prostě nejsou, a kdyby se dávaly na úroky ze spoření, nebudou na základní věci pro lidi, kteří jsou na tom velmi špatně,“ řekl John.

Zbývá školství a zdravotnictví

Ve středu vyjednávači uzavřeli čtvrtou z celkem sedmi kapitol programového prohlášení - podnikání. Po téměř čtyřech týdnech společné programové práce zbývají ještě školství a zdravotnictví, kde chybí dohoda o poplatcích.

Nečas chce, aby nový kabinet začal pracovat v polovině července, a mohl tak formovat státní rozpočet. O jmenování vlády požádá prezidenta Václava Klause potom, co budoucí partneři uzavřou koaliční smlouvu.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme