Vznikla nová národní síť kardiovaskulárních center

Ministerstvo zdravotnictví zařadilo do nově vytvořené národní sítě kardiovaskulárních center 17 pracovišť. Centra mohou v příštím roce získat téměř jednu a půl miliardy korun na zásadní modernizaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příprava na transplantaci

příprava na transplantaci | Foto: IKEM

Je v nich zajištěna péče o nejsložitější a nejnákladnější případy v kardiochirurgii, intervenční kardiologii nebo transplantace srdce. Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně na ně zemře více než 50 tisíc lidí.

Přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk ve Světě o třetí Rádia Česko řekl, že nejdůležitější je zákonná forma, která centra stanovuje ale na druhé straně zavazuje k povinnostem vůči pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přední kardiochirurg Jan Pirk ve Světě o třetí Rádia Česko popsal úkoly kaediocenter

Nepřetržitá péče

"Komplexní kardiovaskulární centrum musí mít 24hodinovou nepřetržitou službu akutní kardiologie a kardiochirurgie a centra kardiologická musí zajišťovat nepřetržitou službu kardiologickou," připomněl Pirk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Síť kardiovaslulárních center představila v Odpoledním Radiožurnálu Kateřina Rózsová

Podle něho je sedmnáct center početně odpovídající. Komplexní centrum má být zhruba na milion obyvatel a je zajištěna rovnoměrná péče pro občany.

Do nové sítě kardiovaskulárních center ministerstvo zdravotnictví zařadilo 17 pracovišť. Podle šéfky resortu Dany Juráskové je to zásadní krok k zajištění špičkové péče pro všechny pacienty.

Neznamená to podle ní rušení pracovišť, jen vyčlenění těch, která budou garantovat péči pro zvlášť nákladné a složité případy. Centra mohou v příštím roce získat téměř 1,5 miliardy korun na zásadní modernizaci

Vytvořit síť specializovaných pracovišť hodnotí pozitivně i prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Nelíbí se mu ale, že ministerstvo jejich vytvoření právě s pacienty nekonzultovalo.

Protože byla síť kardiovaskulárních center zřízena nově, nečeká ministerstvo protesty pracovišť, jako tomu bylo v případě sítě onkologických a traumatologických center, kde již existovala síť a v auditech byla některá pracoviště vyřazena. Zda se tak stane, ukáže čas.

Milan Kopp, Martina Mašková, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme