Vznikla nová národní síť kardiovaskulárních center

Ministerstvo zdravotnictví zařadilo do nově vytvořené národní sítě kardiovaskulárních center 17 pracovišť. Centra mohou v příštím roce získat téměř jednu a půl miliardy korun na zásadní modernizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příprava na transplantaci | Foto: IKEM

Je v nich zajištěna péče o nejsložitější a nejnákladnější případy v kardiochirurgii, intervenční kardiologii nebo transplantace srdce. Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně na ně zemře více než 50 tisíc lidí.

Přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk ve Světě o třetí Rádia Česko řekl, že nejdůležitější je zákonná forma, která centra stanovuje ale na druhé straně zavazuje k povinnostem vůči pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přední kardiochirurg Jan Pirk ve Světě o třetí Rádia Česko popsal úkoly kaediocenter

Nepřetržitá péče

"Komplexní kardiovaskulární centrum musí mít 24hodinovou nepřetržitou službu akutní kardiologie a kardiochirurgie a centra kardiologická musí zajišťovat nepřetržitou službu kardiologickou," připomněl Pirk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Síť kardiovaslulárních center představila v Odpoledním Radiožurnálu Kateřina Rózsová

Podle něho je sedmnáct center početně odpovídající. Komplexní centrum má být zhruba na milion obyvatel a je zajištěna rovnoměrná péče pro občany.

Do nové sítě kardiovaskulárních center ministerstvo zdravotnictví zařadilo 17 pracovišť. Podle šéfky resortu Dany Juráskové je to zásadní krok k zajištění špičkové péče pro všechny pacienty.

Neznamená to podle ní rušení pracovišť, jen vyčlenění těch, která budou garantovat péči pro zvlášť nákladné a složité případy. Centra mohou v příštím roce získat téměř 1,5 miliardy korun na zásadní modernizaci

Vytvořit síť specializovaných pracovišť hodnotí pozitivně i prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Nelíbí se mu ale, že ministerstvo jejich vytvoření právě s pacienty nekonzultovalo.

Protože byla síť kardiovaskulárních center zřízena nově, nečeká ministerstvo protesty pracovišť, jako tomu bylo v případě sítě onkologických a traumatologických center, kde již existovala síť a v auditech byla některá pracoviště vyřazena. Zda se tak stane, ukáže čas.

Milan Kopp, Martina Mašková, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme