Vznikne finanční policie a stát opět převezme Aero Vodochody
Vzniku finanční policie od 1. července už nic nebrání. Vláda souhlasila s tím, že se do tohoto útvaru přesune 225 bývalých celníků, kteří mají letos přijít o práci kvůli našemu vstupu do Evropské unie. Dalších asi 25 lidí dodají ministerstva vnitra a financí. Tento útvar má bojovat proti finančním únikům. Na zřízení jednotky chce vláda uvolnit přes 82 milionů korun. Vláda také rozhodla o převzetí Aera Vodochody.
Stát zaplatí za Aero Vodochody téměř devítiapůlmiliardový dluh. Rozhodla o tom vláda na nočním zasedání. Prodělečná firma není schopna svůj závazek uhradit a stát se už v roce 1998 za dluhy zbrojovky zaručil. Zároveň by podle ministra financí Bohuslava Sobotky mělo začít jednání se společností Boeing, který Aero spoluvlastní, aby z firmy odešla. "Bude tedy probíhat jednání se společností Boeing o možnosti kapitalizovat tyto pohledávky, tak aby touto kapitalizací získal stát ve společnosti rozhodující podíl. Budeme tedy jednat se společností Boeing o jejím odchodu. Tato věc musí být dohodnuta, stát nemůže nějakým jednostranným úkonem ukončit spolupráci se společností Boeing. Bude to věcí vzájemné dohody a bude to nyní záviset na tom, jaké stanovisko zaujme Boeing k tomuto rozhodnutí vlády."
Vzniku finanční policie od 1. července už nic nebrání. Vláda souhlasila s tím, že se do tohoto útvaru přesune 225 bývalých celníků, kteří mají letos přijít o práci kvůli našemu vstupu do Evropské unie. Dalších asi 25 lidí dodají ministerstva vnitra a financí. Na zřízení jednotky uvolní státní rozpočet podle ministra financí Bohuslava Sobotky přibližně 82 milionů korun, které ušetří na propuštěných celnících. "Současně v poslanecké sněmovně je projednávána legislativní změna, která umožní prolomení mlčenlivosti ze strany finančních úřadů vůči této specializované složce Policie ČR. tato specializovaná složka bude zaměřena na vyšetřování trestných činů v souvislosti s daňovými úniky."
Pražský magistrát neuspěl u vlády s návrhem na zpřísnění podmínek činnosti taxikářů. Navrhoval například, aby se změnila kritéria pro vydávání a odnímání řidičského průkazu taxikárů nebo zřízení rejstříků sankcí. Podle mluvčí vlády Anny Veverkové ministři sice nejsou proti zpřísnění podmínek, ale mají za to, že magistrát řeší hlavně problémy, které se týkají hlavně Prahy a ne celé země. "Návrh zákona také neobsahuje přesnou specifikaci přestupků a jiných deliktů, které by měl uvést rejstřík sankcí. Například také připouští, a to v rozporu s listinou základních práv a svobod vystavení průkazu řidiče taxislužby u jednotlivých řidičů na různě dlouhou dobu."
Měsíc dostala ministryně zdravotnictví Marie Součková na dopracování svého materiálu o rekonstrukci dětské části pražské Fakultní nemocnice Motol. Podle mluvčí kabinetu Anny Veverkové má materiál doplnit tak, aby bylo jasné, jak zachovat její unikátní pracoviště a zároveň odstranit havarijní stav budov. Sama ministryně stáhla svou celkovou koncepci péče o dětské pacienty.