Vzorec pro škrtání hlasů v peticích kandidátů budí pochyby, zřejmě rozhodne až soud

Pouhých 8 z 20 kandidátů na prezidenta pustilo ministerstvo vnitra do přímé volby. Mimo jiné vyřadilo Vladimíra Dlouhého, Tomia Okamuru a Janu Bobošíkovou. Nasbírali sice více než potřebných 50 tisíc podpisů, zákonem stanovenou hranici ale po kontrole resortu nepřekročili. Objevily se však pochyby, jestli úředníci nepoužili pro škrtnutí neplatných hlasů špatný výpočetní model.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad

Pražský Hrad | Foto: Filip Jandourek

Lidé z týmu Vladimíra Dlouhého totiž našli v odůvodnění rozhodnutí ministerstva údajnou numerickou chybu. Místo aby úřad ve výpočetním modelu procentní chybovost ve dvou kontrolních vzorcích zprůměroval, tak ji sečetl. Vnitro tak mělo nakonec odečíst více podpisů, než bylo nutné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne Radiožurnálu byl vyřazený kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý a profesor Václav Pavlíček z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy

Místo více než deseti tisíc tak Dlouhý přišel o 20 tisíc hlasů. Zároveň ale přiznal, že i tak by se potvrzeným prezidentským kandidátem stát nemohl. Přesto se rozhodl, že se obrátí na Nejvyšší správní soud.

Ředitel odboru všeobecné správy vnitra Václav Henych připustil, že jeho lidé při výpočtu chybovali. Vše teď podle něj záleží na Nejvyšším správním soudu. On sám se ale případných sporů nebojí.

„Naopak jsem rád, že v této věci bude rozhodovat Nejvyšší správní soud, a to z prostého důvodu, že tady máme zákon, kde ještě neexistuje judikatura. U všech ostatních voleb už máme knihy judikátů a víme, v jakých mantinelech se můžeme pohybovat. Tady je to poprvé nové a nevíme to,“ vysvětlil.

Ústavní právník Václav Pavlíček potvrzuje, že zákon není jednoznačný a rozhodnutí bude nejspíš na soudech. „Je na Nejvyšším správním soudu a Ústavním sodu, aby zákon interpretoval a dal k tomu vodítko,“ domnívá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech přímé volby prezidenta mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu vyřazený kandidát Tomio Okamura, poslanec ČSSD a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk

Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce v samotném zákoně chyba není, ministerstvo vnitra si ho ale špatně vyložilo. Je tak na straně vyřazených kandidátů.

„Myslím, že je potřeba si zákon přečíst, a podle mého názoru je výklad velmi jasný. Já jsem přesvědčen, že pokud má někdo zdravý rozum a spolehne se na logiku, tak musí být na straně těch, kteří říkají, že hodnota jednotlivých neplatných hlasů, ten průměr, se má brát jako průměr, a nemá se sčítat,“ řekl ve Stalo se dnes.

Odvolání k Nejvyššímu právnímu soudu zváží vedle Dlouhého i další dva vyřazení kandidáti na hlavu státu. Tomio Okamura stále věří, že podpisy, které nasbíral, jsou pravé. Boj o Pražský Hrad nevzdává ani Jana Bobošíková. Chce hledat všechny cesty, aby se nade vší pochybnost prokázalo, jestli hlasy, které získala pod svou kandidaturu, opravdu nestačí.

Svá rozhodnutí obrátit se na soud oznámí Bobošíková a Okamura v příštím týdnu. Případnou žalobu musí podat do středy. Nejvyšší správní soud by pak měl rozhodnout do 14. prosince.

Poté budou mít kandidáti dva měsíce na to, aby se případně odvolali k další instanci - Ústavnímu soudu. Záměr napadnout přímou volbu právě u něj už dříve zmínila uchazečka Klára Samková, která odevzdala jen 1076 podpisů.

Ministerstvo vnitra vyřadilo z prezidentské volby Bobošíkovou, Okamuru a Dlouhého

Číst článek

Martin Drtina, Petr Medek, Květa Moravcová, Martina Spěváčková, Simona Bartošová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme