Vzorky DNA pohřešovaných Čechů poputují do Thajska

Do Thajska poputují nejbližším leteckým spojem vzorky DNA od sedmi pohřešovaných Čechů, kteří se patrně zařadí mezi oběti prosincové katastrofy v jihovýchodní Asii. Ministerstvo zahraničí už má kompletní dokumentaci vzorků od celé skupiny. Počet Čechů pohřešovaných v oblasti Indického oceánu mezitím klesl o jednoho, tedy na deset. Svoji rodinu kontaktovala z Barmy další dosud nezvěstná turistka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Totožnost několika tisíc obětí živelní pohromy v Thajsku by mohla být známa do měsíce - uvedl včera thajský premiér Tchaksin Šinavatra s tím, že jména velké části zemřelých už se nepodaří zjistit. Jeho tvrzení je ovšem v rozporu s názory expertů soudního lékařství. Podle nich budou údaje o více než 5 000 zesnulých shromážděny spíš až za tři čtvrtě roku.

Záchranáři v Thajsku předpokládají, že exhumací mohou objevit těla několika desítek cizinců, o kterých dosud nebyly žádné zprávy. V prvních dnech po tsunami bylo mrtvých tolik, že pro ně nebylo dost místa v márnicích. Úřady proto rozhodly, že ti, kteří vypadají jako Thajci, budou pohřbeni, aniž by se detailně zkoumalo, o koho jde. Existuje ale podezření, že do této kategorie bylo omylem zařazeno několik desítek cizinců. Právě kvůli přesné identifikaci se všem exhumovaným odebírají vzorky DNA.

Hrozba rozšíření smrtících epidemií na severu indonéského ostrova Sumatra je stále citelná. Největší obavy panují nyní kolem možného vypuknutí malárie přenášené moskyty. Proto ode dneška začínají humanitární pracovníci rozdávat tamním obyvatelům spreje na hubení hmyzu nebo přímo zahajují postřiky. Světová zdravotnická organizace včera potvrdila už 7 případů nakažení touto nemocí. Zároveň varovala před tím, že pro možné rozšíření epidemií je kritický první měsíc po katastrofě. Od přílivu smrtonosných vln uběhlo dnes 19 dnů.

Japonsko a Spojené státy poskytnou zemím v Indickém oceánu provizorní výstražný systém před vlnami tsunami. Měl by pobřežní státy ochránit do té doby, než bude na mořském dnu nainstalován trvalý varovaný systém. Dohoda o tom má být podepsána na dárcovské konferenci OSN, kterou bude od 18. ledna hostit japonské město Kobe. Právě varovný systém má být hlavním tématem schůzky.

Milan Kopp, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme