Vzorní vězni by mohli po odpykání části trestu absolvovat zbytek doma

Špatné podmínky v českých věznicích bude řešit i Evropský soud pro lidská práva. Věznice jsou přeplněné a kvůli nedostatku peněz mají nedostatečné vybavení i hygienu. Poslanci nyní přehlasovali prezidentské veto zákona, na jehož základě se má ve větší míře využívat například domácí vězení nebo podmínečné propouštění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Podle Petry Zdražilové, vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody úřadu ombudsmana, je přeplněnost největším problémem českých věznic. Dále jsou to nedostatečné finanční prostředky a personální zajištění.

„Vzhledem k tomu, že počet odsouzených se stále zvyšuje, počet pracovníků vězeňské služby se naopak snižuje nebo stagnuje,“ říká Zdražilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českém vězeňství mluvili na Radiožurnálu Petra Zdražilová, vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody úřadu ombudsmana a Daniel Volák, první náměstek ministra spravedlnosti

Se Zdražilovou souhlasí i první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, který kromě přeplněnosti zmiňuje i morální zastaralost a stavebně-technické zanedbání 36 vazebních věznic a věznic, které v Česku jsou. K dnešnímu dni je v nich umístěno 23 021 lidí.

„Ministerstvo spravedlnosti přijalo již v loňském roce koncepci na řešení přeplněnosti českých věznic. Spočívá na třech pilířích. Jeden z nich je navyšování ubytovacích kapacit, druhý legislativní opatření, kdy se snažíme vyvážit prevenci a represi, snažíme se o větší využívání alternativních trestů a třetí pilíř je zavedení elektronického monitoringu do praxe,“ uvádí Volák.

„Ideální variantou by bylo, kdyby se kapacita navyšovat nemusela, protože by klesl počet vězněných osob. Protože se to ale neděje, je rozšiřování kapacit asi jedinou možností. Musí být ale efektivněji využívány alternativní tresty, pomocí by mohlo být i zavedení institutu domácího vězení,“ vysvětluje Zdražilová.

Například po třetině trestu ve věznici by vzorně se chovající odsouzený vykonal zbytek doma.

„Samozřejmě toto je cesta. Myslím si, že je to velmi rozumné řešení. Jakoukoli iniciativu v tomto směru nepochybně vítáme. Domnívám se, že současná legislativní aktivita ministerstva spravedlnosti vede správným směrem. My ji velice oceňujeme a doufáme, že vejde v platnost a účinnost,“ uvedl náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl.

Ivan Holas, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme