VZP by podle jejího ředitele měla převzít celý projekt IZIP

Převzetí celého projektu elektronických zdravotních knížek by podle ředitele Pavla Horáka mělo být cílem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Hodlá to navrhnout také správní radě. Možností je podle něj získat sto procent akcií IZIP nebo převzít všechny jeho aktivity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel VZP Pavel Horák | Foto: Filip Jandourek

Podle Pavla Horáka pochybnosti kolem nového vlastníka 49 procent akcií projektu IZIP, společnosti eHi eHealth International, poškozují VZP. Řešením je podle něj buď vyjednat 100procentní podíl ve firmě IZIP nebo převzít veškeré její aktivity, tedy správu zdravotních knížek a také elektronickou komunikaci mezi pojišťovnou a lékaři.

„Důvodem jsou zejména peripetie, které s tím projektem neustále jsou. To znamená, že se objevují další pochybnosti, další kauzy. Takže podle mého názoru jediný způsob, jak odstranit všechny ty pochybnosti, je mít ten projekt zcela v režii, v kompetenci a vlastnictví Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ řekl Pavel Horák.

Podle reportéra České televize Petra Vaška bylo hlavním důvodem Horákova rozhodnutí ukončit celou kauzu IZIP, protože ho také „mohla stát křeslo“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel VZP Pavel Horák a reportér ČT Petr Vašek mluví o projektu IZIP ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Ještě před dvěma měsíci měla VZP v IZIPu jen pět procent, zbytek vlastnilo dalších pět lidí. Mezi nimi byli i spoluzakladatelé projektu, europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Ti převod svých akcií na švýcarskou firmu hájí tím, že jejich podíly poté přešly hned na VZP.

O Horákově návrhu by měla za čtrnáct dní jednat správní rada pojišťovny. Někteří členové správní rady VZP se obávají, že nebudou moci o budoucnosti elektronických knížek po vstupu zahraničního partnera rozhodovat neomezeně.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny už přiznal, že udělal chybu, když předem neřekl správní radě o koupi 51 procent akcií společnosti IZIP od švýcarské firmy s neznámými vlastníky.

„Problém nastal ve chvíli, kdy tyto peníze koupil od neznámé švýcarské firmy založené účelově, pravděpodobně před dvěma měsíci. A tom, že je nakoupil právě od té švýcarské firmy, vlastně neřekl těm radním, a to právě některé členy správní rady, kteří už předtím měli vůči řediteli Horákovi některé výhrady, vedlo k tomu, že začali požadovat Horákovo odvolání, protože mají pocit, že špatně komunikuje,“ řekl Petr Vašek.

Projektu se účastní málo lékařů

VZP zaplatila společnosti IZIP během deseti let za správu zdravotních knížek a také za elektronickou komunikaci mezi pojišťovnou a lékaři více než 1,5 miliardy korun.

Projekt je kritizován mimo jiné i za to, že se ho účastní málo lékařů.

Spoluzakladatelé projektu Miroslav Ouzký, Milan Cabrnoch a Pavel Hronek ho ale obhajují. Pokud by správně fungoval, ušetřil by podle nich v českém zdravotnictví stamiliony.

Podle Petra Vaška bude systém plně funkční a přinese slibované úspory teprve ve chvíli, kdy bude povinný pro všechny, neboť budou propojeni lékaři a nemocnice s pacienty a budou sdílet vzájemné informace, jestli se nepředepisují zbytečné léky a zbytečná vyšetření.

Lucie Husárová 1, Tereza Bartůňková, Petr Sehnoutka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme