VZP chce vypovědět smlouvu s firmou IZIP už příští rok

Už tento týden chce ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák uzavřít dodatky, které pojišťovně umožní vypovědět smlouvu s firmou IZIP. I když pojišťovna vlastní 51 procent akcií IZIPu, sama o projektu elektronických zdravotních knížek rozhodovat nemůže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel VZP Pavel Horák ukázal balík akcií projektu IZIP

Ředitel VZP Pavel Horák ukázal balík akcií projektu IZIP | Zdroj: ČTK

Pro rozhodování ve firmě IZIP je totiž podle stanov potřeba dvoutřetinová většina. Další spolupráci s druhým vlastníkem IZIPu – dosud neznámou švýcarskou firmou – chce Pavel Horák dojednat na mimořádné valné hromadě, kterou chce svolat co nejdříve.

„Je naše shoda se zahraničním partnerem, že je třeba jednáním dospět ke konsensu, jaký způsobem budeme společně vykonávat vlastnická práva tak, aby nebyl žádný důvod k budoucím sporům. Na této valné hromadě chceme, aby byli dovoleni dva členové představenstva na návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ upřesnil ředitel Pavel Horák.

VZP převzala 46 procent akcií minulý týden a nyní tak vlastní 51 procent cenných papírů. Koupi schválila správní rada pojišťovny. Pojišťovna přitom stále neví, komu více než milion korun za akcie zaplatila. Horák v pondělí také ukázal akcie, ověřené kopie smluv, obsah patentového spisu i písemné ujištění společnosti IZIP, že se k akciím vážou autorská práva.

Zbylých 49 procent akcií stále drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu, europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, i další akcionáři.

Současná smlouva pojišťovny se správcem elektronických zdravotních knížek platí do roku 2015. VZP usiluje o to, aby bylo možné smlouvu vypovědět už v polovině příštího roku. Do projektu zdravotních knížek přitom za 10 let investovala přes 1,8 miliardy korun.

Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme