VZP dala do opravy vily v Jeseníku 38 milionů. Teď budovu prodává za deset
Kdo by si nepřál bydlet v honosné vile uprostřed rozlehlého parku, kterou postavili vídeňští architekti ještě v dobách Rakouska-Uherska. Teď tuto možnost dostane ten, kdo má v kapse volných pár milionů. Na prodej je Regenhartova vila v Jeseníku, kterou dnes nabízí v aukci Všeobecná zdravotní pojišťovna. Plátce pojistného asi nepotěší, že do oprav vrazila VZP desítky milionů, ovšem výtěžek z dražby bude podle předchozích zkušeností zřejmě výrazně nižší.
Honosnou neobarokní vilu si nechal na konci 19. století postavit majitel zdejší textilní továrny Ernst Regenhart. Ve stejném stylu je i menší zahradnický domek. V přízemí byly salony a provozní místnosti, v patře pak ložnice, pokoje pro hosty a koupelny.
Nahlédnout do ní se ale návštěvníkům dnes bohužel nepodaří. Poté, co se z budovy přestěhovala Všeobecná zdravotní pojišťovna, je vila uzavřena. Její interiér si ale velmi dobře pamatuje Libor Halas, který tu kdysi chodil do jeslí. Stejně jako ostatní děti, i on si tehdy připadal jako na zámku.
„Už jako dítě mě zaujala taková dominanta. To bylo dřevěné schodiště a dřevem vykládaný strop. Působilo to velice důstojným dojmem,“ vzpomíná Halas. Po sametové revoluci jesle v Regenhartově vile zanikly a v roce 1995 se proměnila v sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„Tady jsem deset roků žil. A rekonstruoval jsem budovu. Byla památkou, jednou z nejhezčích budov, které v Jeseníku vůbec existují, tak jsme přistoupili k její rekonstrukci dost zodpovědně. A podařilo se jí restaurovat prakticky do původní podoby tak, jak byla těsně po válce. Za zhruba 38 milionů včetně kupní ceny,“ říká tehdejší ředitel jesenické VZP Vladimír Cupal.
Všeobecná zdravotní pojišťovna opravenou vilu opustila a teď ji prodává. Nasvědčuje tomu i cedule, která je připevněná ke kovové bráně. Vyvolávací cena v aukci je 10 milionů korun.
„Je mi smutno, když se na budovu dívám. Objekt je pro Jeseník jako takový rodinným stříbrem. A pokud jde o cenu, tak ta je poplatná skutečnosti, že Jesenicko je velmi chudý kraj, není tady žádný průmysl, je tu vysoká nezaměstnanost a ceny nemovitostní bohužel klesají,“ konstatuje Cupal.
Město o nákupu neuvažuje
Nad tak nízkou částkou kroutí hlavou i Libor Halas. Na druhé straně ze své pozice místostarosty města moc dobře ví, jak je těžké zbavit se nemovitého majetku. „Předpokládám, že provozní náklady, které budou souviset s touto nemovitostí, tak budou nemalé. Vyvolávací cena mě překvapila, protože k dispozici je i znalecké ocenění, které hovoří o částce 16,5 milionu korun. Nicméně možná je to právě to, co by mělo zaujmout případné zájemce,“ doplňuje Halas.
VZP prodává svá bývalá sídla. Do aukce je ale dává pod cenou
Číst článek
Samotné město o nákupu vily neuvažuje, má dost starostí s vlastním majetkem. O vilu se dnes proto budou ucházet jiní kupci, a to za vyvolávací cenu 10 milionů korun. Zástupci VZP ale v e-mailu sdělili Radiožurnálu, že z prodeje může klidně i sejít.
„Pokud nebude dosaženo výhodné prodejní ceny, prodej neuskutečníme. Je logické, že chceme nalákat případné zájemce. Zda je cena výhodná, posuzujeme z pohledu více ekonomických hledisek."
VZP chtěla prodejem svého majetku získat původně dvě miliardy korun. Jenže kde ty loňské sněhy jsou. Například v Litoměřicích prodala zámeček za necelých 12 milionů. A to jsou Litoměřice proti pohraničnímu Jeseníku bohatý západ.
Zvětšit mapu