VZP dostane od vlády tři miliardy korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna dostane do konce týdne tři miliardy korun. Může tak okamžitě zkrátit až o 12 dní současné až dvouměsíční zpoždění plateb lékařům a nemocnicím za péči o pacienty. Kvůli zpožděným platbám jsou ve stávkové pohotovosti praktičtí lékaři, lékárníci a připojit se chtějí také pediatři. Lékárníkům vadí navíc snížení marže za léky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Marián Vojtek

Na takzvané předsunuté platby se dohodly premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví Davidem Rathem a financí Bohuslavem Sobotkou. Jakousi zálohu na zaplacení zpožděných plateb tedy dostane pojišťovna do konce týdne. "Dohodli jsme se, že pan ministr financí tuto částku uvolní bez nějaké nové žádosti Všeobecné zdravotní pojišťovny," řekl ministr Rath.

K lékárníkům ve stávkové pohotovosti se přidali praktičtí lékaři. Připojit se chtějí také pediatři. Podle předsedy Praktických lékařů pro děti a dorost Pavla Neugebauera je situace v českém zdravotnictví stále horší. "Termíny splatnosti se prodlužují a způsob poskytování zdravotní péče se komplikuje. Dochází tu k omezování zdravotní péče a celé se to hází na triko doktorům," vysvětlil lékař.

Ambulantní specialisté a zubaři stávkovou pohotovost ještě nechystají. Zaměří se zatím na informační kampaň. Stávkové akce nepřipravuje zatím ani Sdružení soukromých gynekologů. Chce totiž počkat na rozhodnutí Koalice soukromých lékařů, ve které jsou gynekologové spolu s ambulantními specialisty, lékárníky, zubaři i praktiky.

Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme