VZP i přes ztrátu vyplatí 13. a 14. platy, zjistilo Právo

Zaměstnanci Všeobecné zdravotní pojišťovny se dočkají 13. a 14. platů. Jak zjistilo Právo, stane se tak i přes to, že VZP má ztrátu ve výši asi 14 miliard korun. Hospodářské noviny se zabývají záměrem vlády opět vstoupit do firmy Setuza. O billboardech, které zesměšňují ministra zdravotnictví Davida Ratha, informují Mladá fronta Dnes a Hospodářské noviny. Lidové noviny nahlédly do výroční zprávy České školní inspekce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Přestože je Všeobecná zdravotní pojišťovna ve ztrátě asi 14 miliard korun, vyplatí svým zaměstnancům třinácté a čtrnácté platy. Dnešnímu Právu to řekl ministr zdravotnictví David Rath. Osobně to považuje za nemorální. Podle něj za vyplacením třináctých a čtrnáctých platů stojí ředitelka VZP Jiřina Musílková, která podepsala kolektivní smlouvu. Podle Ratha tyto platy nejsou nárokové, ale zaměstnanci je mají zakotvené právě v kolektivní smlouvě.

Rath na VZP kvůli jejímu dluhu uvalil nucenou správu. Usiluje o odvolání Musílkové. Ředitelka pojišťovny původně prohlásila, že vzhledem k tlaku na svou osobu je připravena ve funkci skončit k 1. lednu 2006. Později se ale rozhodla, že zůstane v čele VZP až do svého odvolání a zvolení nového ředitele. Ze zákona o VZP podle ní totiž vyplývá, že pojišťovnu nemůže řídit nikdo jiný, než osoba zvolená a jmenovaná Sněmovnou.

Dozorčí rada České konsolidační agentury může oddálit záměr vlády opět vstoupit do potravinářské firmy Setuza. Předseda rady Vlastimil Tlustý odmítá plán vlády, která chce převést dluh Setuzy u ČKA na rolnický fond. Píšou to Hospodářské noviny. Převod je podmínkou, aby Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond mohl jednat s vlastníky Setuzy a dluh přeměnit na akciový podíl ve firmě.

Tlustý tvrdí, že agentura by měla nabídnout pohledávku o nominální hodnotě 4 miliardy korun k prodeji ve standardní veřejné soutěži. Česká konsolidační agentura obdržela dva posudky oceňující tržní cenu pohledávky. Firma Ernst&Young ji ocenila na 465 miliónů korun, firma PROFI-TEN na 439 miliönů. Vláda může převod pohledávky z agentury na podpůrný garanční rolnický a lesnický fond schválit, a to i přes námitky dozorčí rady agentury.

Inspekce ministra vnitra prověřuje případ policistů, kteří v listopadu neodhalili vloupání do bankomatu v Uničově na Olomoucku. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Pachatelé tehdy bankomat otevřeli autogenem a ukradli z něj více než dva milióny korun. Lupiči nejprve vnikli násilím do prodejny s textilem. Přes ni prošli do chodby v budově a tam vypáčili bezpečnostní dveře místnosti, v níž je umístěn bankomat. Autogenem pak do něj vypálili otvor a odcizili peníze.

Poškození bankomatu podle deníku spustilo alarm a na místo přijela hlídka. Policisté ale pouze zjistili, že bankomat nefunguje, a na zloděje, kteří byli v budově, nepřišli. "Případné pochybení policistů se prověřuje," řekla Mladé frontě dnes mluvčí olomoucké policie.

Po celé České republice jsou podél silnic billboardy, které zesměšňují ministra zdravotnictví Davida Ratha. K jejich autorství se nehlásí ODS ani zástupci zdravotnických organizací, které jsou s ministrem ve sporu. Informují o tom Mladá fronta Dnes a Hospodářské noviny. Billboard, který si bere na mušku šéfa zdravotnictví, má podle deníků grafickou podobu upozornění, které je k vidění na krabičkách cigaret. "Ministr zdravotnictví varuje: vše, o čem nerozhoduji já, škodí zdraví," zní text na plakátu.

Zástupci společností, kterým billboardy patří, nechtěli jméno zadavatele prozradit. K autorství se nehlásila ani ODS nebo například zástupci soukromých a praktických lékařů, lékárníků nebo zdravotních pojišťoven, píší deníky. Rath naopak svým kritikům čelí inzerátem, který zveřejnila dnešní Mladé frontě dnes. Uvádí v něm mimo jiné, že ministerstvo zajišťuje občanům v roce 2006 více zdravotní péče i léků. Rath také píše, že finanční problémy Všeobecné zdravotní pojišťovny ohrožují chod českého zdravotnictví, které je podle něj na západoevropské úrovni.

Kdyby ve vesnicích školách v pohraničí neměli učitele v penzi, skoro by nezajistili výuku. Píší o tom Lidové noviny a odvolávají se na výroční zprávu České školní inspekce. Problém s věkem učitelů řeší mnoho venkovských základních škol v pohraničních oblastech, které nejsou pro mladé lidi příliš atraktivní.

Podle inspektora Vladimíra Šecla je to signál pro ministerstvo školství, které by se mělo snažit vytvořit pro mladé učitele v těchto oblastech podmínky. Ministerstvo ale tvrdí, že to není jeho věc a nespokojené ředitele škol odkazuje na obce, nebo kraje, které školy zřizují. Měly by mladým kantorům například nabídnout byt. Lidové noviny doplňují, že tak to udělali například v Harrachově a proto v tamní škole nemají problém sehnat mladší učitele a nemusejí se spoléhat na důchodce.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme