VZP investovala miliardu do projektu IZIP. Na léčbu pacientů se nedostane

O téměř jednu miliardu korun určenou za lékařskou péči připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna své pacienty. Pomohla si k tomu účetním trikem a záměrně tak obešla výtku Nejvyššího kontrolního úřadu. Tomu se nelíbilo, že VZP peníze určené na lékařskou péči pro pacienty použila na zaplacení projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

A podle všeho chybějící miliardu na léčbu už VZP pacientům vrátit nehodlá. Peníze přitom chybějí.

Nejenže zdravotní pojišťovny plošně omezují výdaje na léčbu, v případě té největší - všeobecné - navíc pacienti přišli o téměř miliardu korun určenou na jejich léčbu.

Zdravotní pojišťovna totiž za tyto peníze platila projekt elektronické zdravotní knížky IZIP, a to v rozporu s vyhláškou. Už před rokem na to upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chybějící miliardu ve VZP se zajímal reportér Petr Sehnoutka

Pojišťovna vše vyřešila jen účetním trikem - ve skutečnosti ale fyzicky tuto necelou miliardu korun do fondu určeného na léčbu nemocných nevrátila,.

„ Prostředky, které byly vzaty z toho základního zdravotního fondu a použity do toho provozního fondu, tak Nejvyšší kontrolní úřad chtěl, aby se vrátily, do toho zdravotního fondu,“ popisuje právník a místopředseda Platformy pojištěnců Ondřej Dostál a pokračuje:

„ VZP místo toho udělala účetní operaci, kdy na jedné straně vytvořila dluh, na straně druhé ten dluh pokryla. Je to řešení, které snad není protiprávní ovšem myslím si, že není ani věcně šťastně a ani není v souladu s tím, co chtěl NKÚ.“

Podfinancování péče

Podle Ondřeje Dostála by tyto chybějící peníze pomohly zachránit „velké množství pacientů“, kteří zatím musejí několik měsíců čekat na začátek léčby.

„Ta částka, o kterou se jedná, která byla převedena ze zdravotního fondu do provozního fondu, je částkou, která by řešila problémy s podfinancováním péče, se kterými se setkáváme v oblasti psychiatrie, v oblasti biologické léčby, kdy ty peníze, které chybějí, jsou často pouze v řádu desítek milionů kdy pro pacienty, kteří čekají na léčbu, by právě finanční injekce ani ne v řádu stovkek, ale jen desítek milionů by pomohla v tom daném regionu zajistit tu dostupnost péče řádnou.“

Pojišťovna sice peníze účetně přeskupila, přesto dál trvá na tom, že platit elektronickou knížku ze zdravotního fondu je v pořádku, uvádí ve svém vyjádření pro Radiožurnál:

„To k čemu došlo z pohledu účtování oné téměř 1 miliardy je dáno odlišným výkladem příslušných předpisů ohledně účetnictví a výkladu znění takzvané fondové vyhlášky ze strany NKÚ na jedné straně a dotčených ministerstev i externích auditorů a samotné VZP na straně druhé.“

Ostatní šetřili

Jenže přestože se pojišťovna opírá o podporu ministerstva zdravotnictví, tak ani ono postup VZP neschvaluje, uvádí tento rezort.

„Ministerstvo zdravotnictví ve věci úhrady nákladů na Elektronické zdravotní knížky plně akceptuje závěr kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo zastává názor, že ani náklady na provozování jiných typů zdravotních knížek nemohou být hrazeny ze základního zdravotního fondu pojišťovny a v roce 2012 zabezpečí následnou kontrolu opatření VZP k odstranění nedostatků uvedených v kontrolním závěru NKÚ.“

Stránka projektu IZIP | Foto: IZIP

Navíc touto účetní operací VZP jako jediná zdravotní pojišťovna porušila dohodu mezi ministerstvem a pojišťovnami z roku 2009, kde se všechny pojišťovny zavázaly snížit peníze na svůj provoz.

Zatímco ostatní pojišťovny opravdu šetřily, VZP touto účetní operací jako jediná dohodu porušila.

Pojišťovna namítá, že jinak v provozním fondu určeném na chod pojišťovny udržuje přísný úsporný program. Jak konkrétně, to neuvedla.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme