VZP má letos skončit s přebytkem dvou miliard

Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny má letos skončit s dvoumiliardovým přebytkem. Ušetřené peníze půjdou na snížení dluhu. Oproti loňskému prosinci, kdy se pohyboval kolem 12 miliard, by na konci letošního roku měl klesnout pod deset miliard, s intervencemi státu až na osm miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

znak VZP na pobočce v Nymburce | Foto: Marián Vojtek

Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví David Rath po jednání vlády, která schválila zdravotně-pojistný plán největší pojišťovny v zemi. Teď dokument posoudí poslanci. VZP se nyní řídí rozpočtovým provizoriem.

Příjmy VZP letos dosáhnou necelých 124 miliard korun, výdaje budou o dvě miliardy nižší, uvedl ministr. Hospodaření pojišťovny je tak podle něj lepší, než jaké musí být podle zákona. "Rozpočet pojišťovny není vyrovnaný, jak ukládá zákon, ale naopak je přebytkový, čili v podstatě snižuje závazky po lhůtách splatnosti," uvedl Rath.

Nyní se přebytek pohybuje kolem pěti miliard, na podzim ale musí VZP vrátit peníze, které jí stát dal v předstihu za děti, důchodce a nezaměstnané. "Klíčové je rovněž to, že plán je úsporný. Škrtly se investice do budov, VZP nebude dál stavět ty své paláce," dodal ministr. VZP bude podle něj letos hradit jen havárie a nezbytné opravy.

VZP podle plánu uspoří i tím, že už neplatí společnosti IZIP za provozování internetových zdravotních knížek. Lidé v nich mají zapsány zdravotní potíže a postup léčby. Podle Ratha touto cestou unikaly peníze pojištěnců na konta politiků ODS, proto ho zrušil. Společnost IZIP dostala peníze jen za první dva měsíce roku, dál už jí VZP podle ministra nic nedá.

Pojišťovna letos rovněž sníží výdaje na ozdravné pobyty alergických dětí známé jako Mořský koník. Z fondu na provoz VZP tak bude moci převést tři čtvrtě miliardy korun do fondu, z něhož platí léčení nemocných. Počty zaměstnanců VZP by se měnit neměly, podle plánu ale stoupne plat revizních lékařů tak, aby pojišťovna mohla lépe provádět kontroly vykázané zdravotní péče.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme