VZP má rozhodnout, za kolik si nechá vymáhat pohledávky

V kritizovaném tendru Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání pohledávek má dnes padnout konečné slovo. Někteří členové správní rady požadují, aby vedení VZP vyjednalo v kontraktu další slevu. Vítězné sdružení, ve kterém je advokátní kancelář s podílem bývalého ministra Pavla Němce, exekutor Juraj Podkonický a vymahačská firma BSP, mělo pro pojišťovnu původně vymáhat za téměř půl miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Sporná zakázka pak byla pod tlakem omezena jen na dodávku softwaru za 120 milionů korun. Teprve dnes se o jejím osudu rozhodne definitivně, a to na správní radě pojišťovny.

Možnosti mají její členové dvě. Buď z celého projektu vycouvat nebo do něj jít. Podkladem pro jejich rozhodování je stopadesátistránkový materiál, který má Radiožurnál k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka připomíná ve své reportáži, že správní rada VZP musí dnes rozhodnout, co bude dál s kritizovanou stodvacetimilonovou zakázkou na vymáhání pohledávek

V této analýze, která VZP přišla na 5 milionů korun, jedna z vítězných firem BSP Lawyer Partners uvádí, že díky jejím návrhům dokáže pojišťovna vymoci o 980 milionů korun ročně více než dosud.

Pro představu - VZP se ročně nedaří vymoct asi dvě miliardy korun. Ve studii ale není zmíněné hlavní riziko - nový systém se má spustit příští rok v květnu, ale vláda počítá s tím, že od ledna 2013 vznikne takzvané jednotné inkasní místo. Pro VZP to znamená, že po tomto datu vybírat pojistné nebude a nový systém tak bude fungovat jen pár měsíců.

V podkladech pro členy správní rady je ale více údajů, které budí pochybnosti, potvrzuje to například člen správní rady poslanec Jiří Skalický:

„Je pravdou, že bychom museli jít konkrétně k nějakým položkám a diskusí vlastně porovnat s tím, kdo prováděl analýzu, zda čísla odpovídají těm, která myslíme. Některé údaje už prostým přepočtem nevypadaly zcela korektně.“

Nesrovnalostí je tu celá řada - například na svých stránkách firma BSP uvádí, že bude zpracovávat 3 miliony případů ročně. To by znamenalo, že dlužit VZP by museli úplně všichni zaměstnanci a podnikatelé v soukromém sektoru a navíc ještě půl milionu státních pojištěnců.

Toto číslo se nejeví reálně ani při pohledu na seznam všech dlužníků VZP, kterých je, a to i za několik let zpětně, 1,2 milionu. Podle podkladů pro správní radu je 3,5 tisíc z nich dlužno více než milion korun. Oficiální údaje VZP dohledatelné na stránkách, ale uvádějí počet těchto dlužníků jen 2180.

V samotné analýze za pět milionů korun přitom téměř žádné sumy nejsou - hlavní část je věnovaná postupům, jak vymoci více.

Pojišťovna ve svém vyjádření pro Radiožurnál si materiálu cení: „I tato částka je na tak velký projekt a zpracování komplexní analýzy jednoznačně podhodnocena. Jde o několikaměsíční práci týmu vysoce odborných pracovníků na straně dodavatele i na straně VZP. Jde o detailní rozbor stávajícího stavu a konkrétních kroků, které mají být provedeny pro nasazení a plnohodnotnou práci celého systému.“

V celé zakázce jde nyní jen o dodávku softwaru za zhruba 120 milionů korun. Pojišťovna si přitom software na vymáhání pohledávek koupila, a to před třemi roky za 5,5 milionu korun od firmy Hewlet Packard.

Milan Kopp, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme