VZP má v příštím roce uspořit až pět miliard

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková předloží v pondělí prvnímu náměstkovi ministerstva zdravotnictví Davidu Rathovi přehled opatření, kterými chce ještě letos uspořit stamiliony a v příštím roce až pět miliard korun. Rath bude také chtít od Musílkové vysvětlení, proč VZP sama nakupuje léky pro zdravotnická zařízení ročně za dvě miliardy a nevyužije jich na úhradu péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání J. Musílkové a D. Ratha | Zdroj: ČTK

"Nechali jsme právně zanalyzovat, zda je to vůbec korektní, to znamená Všeobecná zdravotní pojišťovna není zdravotnickým zařízením, lékárnou nebo velkodistribucí, aby nakupovala léky, ještě za tak vysoké částky," říká David Rath.

VZP centrální nákupy léků vysvětluje tím, že při velkém objemu balení klesá obchodní přirážka, takže léky stojí systém zdravotního pojištění ve výsledku méně, než kdyby je kupovala zařízení sama s vyšší obchodní přirážkou.

Rath ale uvedl, že od ředitelů fakultních nemocnic se dozvěděl, že tomu tak není a že i nemocnice dosahují výhodných nákupních podmínek. Podle nich navíc objíždějí zaměstnanci pojišťovny jednotlivá zařízení a předávají v balících léky tamnímu zdravotnickému personálu, což Ratha velmi znepokojuje.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme