VZP podala rozklad proti nucené správě

Nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně byla zneužita k nátlaku na ředitelku pojišťovny. VZP to uvedla v dnes zveřejněném rozkladu, který podala proti zavedení nuceného dohledu ministerstvu zdravotnictví. Jen za první dva listopadové týdny odešlo od největší zdravotní pojišťovny na 9 000 pojišťěnců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková

Všeobecná zdravotní pojišťovna považuje nucenou správu za neprávní akt. Pojišťovna to uvedla v rozkladu, který podala proti zavedení nuceného dohledu ministerstvu zdravotnictví. Také účast policie při jeho uvalení má za krok protiprávní.

Důvodem nucené správy, uvalené na VZP ministrem Davidem Rathem měl být rostoucí dluh pojišťovny. Jak dnes řekl její mluvčí Jiří Suttner, VZP považuje nucenou správu za akt neprávní: "My samozřejmě máme právo na svůj vlastní právní názor a dospěli jsme k tomu, že je to aktem neprávním. A z tohoto důvodu byl podán ministerstvu zdravotnictví rozklad. Rozklad tedy do rozhodnutí o uvalení nucené správy."

Podle VZP zneužití nucené správy odpovídají i jednotlivá prohlášení předsedy vlády či ministra zdravotnictví České republiky, dle kterých trvání nucené správy není nutné, jakmile odstoupí ze své funkce ředitelka Jiřina Musílková.

Stejně hodnotí i postup ministerské kontroly v pojišťovně. "My jsme především poukázali na to, že v průběhu kontroly jsou zveřejňována a medializována určitá zjištění. My to považujeme za nesprávné, protiprávní a tendenční. Například někdo řekne, že pojišťovně chybí tři automobily. My sice víme, že to není pravda, ale už je to vyřčeno, média to píší, mluví se o tom. To je velké poškození pojišťovny," poznamenal Jiří Suttner.

Podle ředitelky VZP Jiřiny Musílkové musí být v právním státě i při vedení kontroly používány právní prostředky: "Ať už je to vedení kontroly, ať už je to zneužívání zákona o státní kontrole, nedání možnosti kontrolované osobě obhájit se. Totéž je ta nucená správa a ta stírání základního problému, a ten je systémový - ví to vláda, ví to Sněmovna. A hledá se nějaký viník a není to správné."

Musílková řekla, že za první dva listopadové týdny od VZP odešlo 9000 pojištěnců. Je to podle ní několikanásobně víc, než bylo průměrně běžné. "Kdyby to byli jenom muži mezi 30 až 35 lety, kteří mají průměrný výdělek 19.000, tak pojišťovna přijde ročně o 64 milionů. Pokud by to byli muži, kteří mají výdělek 35.000 korun, tak už je to 151 milionů," upřesnila Musílková. Dodala, že složení pojištěnců, kteří se od VZP po uvalení nucené správy odhlásili, bude pojišťovna znát od svých poboček později.

Milan Kopp, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme