VZP podle Lidových novin nechce utrácet za ozdravné pobyty pro děti

Zástupci státu ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny tvrdí, že vozit handicapované lidi a děti k moři není prevence. Jak zjistily Lidové noviny, proto tyto pobyty chtějí zrušit. Hospodářské noviny uvádějí, že Sazka dluží sportu 250 miliónů korun. ČSSD oprášila svůj starý nápad: lidé si podle Mladá fronty Dnes budou moci určit, kam půjde část jejich daní. Právo informuje o tom, že peníze často padělají mladiství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vozit těžce nemocné a handicapované děti a dospělé k moři nebo na vysokohorské pobyty není prevence - to si podle Lidových novin myslí zástupci státu ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na posledním jednání řídícího orgánu VZP předložili návrh zrušit financování několika projektů neziskových organizací, které ozdravné zájezdy klientů pojišťovny pořádají. Za peníze z fondu prevence měly jet letos na pobyty k moři nebo do hor převážně děti s onkologickými, srdečními a dalšími chronickými chorobami, mentálně i tělesně postižené a vozíčkáři.

Podle listu hrozí, že o slíbené peníze přijde například Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové nebo Sdružení pro pomoc mentálně postiženým - tedy organizace, které s VZP řadu let úspěšně spolupracují. "Naší snahou je přesunout tyto peníze na skutečnou prevenci. Třeba na podporu pilotních programů nebo zavádění nových technologií," uvedl Michal Sojka z Ministerstva zdravotnictví. Opatření, se kterým zástupci státu přišli, zatím nebylo schváleno. Podle Lidových novin jsou teď neziskové organizace v nejistotě, situace by se mohla dotknout až několika set nemocných lidí.

Je to vůbec poprvé, co největší loterijní společnost Sazka přiznala, kolik dluží sportovním svazům - uvádějí Hospodářské noviny. "Ze slíbené miliardy loni sportovci nedostali čtvrtinu - tedy 250 miliónů korun," řekl deníku šéf společnosti Aleš Hušák. Před dvěma lety v souvislosti se stavbou Sazka Areny, přitom Hušák svazům slíbil, že finančně náročný projekt multifunkční haly neohrozí placení sportu.

Hospodářské noviny už v minulosti upozorňovaly, že splátky za arénu vystoupají postupně tak vysoko, že Sazka bude ročně odvádět tolik, kolik má dát na sport. Celkem do roku 2013 zaplatí i s úroky přibližně osm miliard korun. Hušák ale stále tvrdí, že dluh vůči sportovcům s halou nesouvisí. Problémem prý je nový zákon o DPH. Ten začal platit loni v lednu a loterijní a sázkové společnosti podle něj musí odvést státu daň, od které byly dřív osvobozeny. Hušák proto teď otevřeně mluví o tom, že by čtvrtmiliardový dluh měl srovnat stát, píšou Hospodářské noviny.

ČSSD přichází před volbami se starým nápadem, že si občané budou moci vybrat, na co půjde část zaplacených daní, píše Mladá fronta Dnes. V rámci této takzvané daňové asignace se může daňový poplatník rozhodnout, že část jeho daní dostane nějaká dobročinná organizace nebo církev. Ministr financí Bohuslav Sobotka slibuje, že tento princip stihne přepsat do zákona do června. Jeho schválení ale nechá až na příští vládě. Zřejmě navrhne uvolnit jedno procento u daně z příjmu fyzických osob. Pro jednotlivce jde spíš o princip než o velké peníze. Kdyby toho ale využili všichni, vláda by přišla na svých příjmech až o jednu miliardu 400 miliónů korun, upozorňuje deník.

V odhalených případech padělání peněz u nás stále častěji figurují mladiství, informuje deník Právo. Podle soudců jde nejčastěji o středoškoláky. Obvykle se pomocí počítačů, kopírek a tiskáren pokoušejí padělat bankovky v hodnotě 50, 100 a 200 korun a ty se pak snaží v obchodech směnit. Tím ale porušují zákon a hrozí jim až pětileté tresty. Podle soudců mladí pachatelé sice vědí, že padělání je trestné, následky si ale většinou vůbec neuvědomují.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme