VZP podle Lidových novin zřejmě chystá propouštění

Omezení výhod pro klienty VZP a propouštění zaměstnanců pojišťovny. To podle Lidových novin uvádí plán ministerstva zdravotnictví. Odchod ze soutěže na dodávku dvou stovek transportérů pro armádu plánuje rakouská pobočka americké firmy General Dynamics, zjistilo Právo. Vánoce do Česka přilákají až čtvrt miliónu cizinců, píšou Hospodářské noviny. Čechy naopak lákají exotické pláže, konstatuje Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Všeobecná zdravotní pojišťovna asi bude muset propustit desítky zaměstnanců a omezit řadu výhod pro své klienty. Počítá s tím plán s názvem Návrh provizoria pro VZP, který vzniká na ministerstvu zdravotnictví. Píšou to dnešní Lidové noviny, které mají dokument k dispozici. Ministr David Rath po pojišťovně chce, aby počet svých pracovníků vrátila na úroveň z roku 2004. Od té doby ale pojišťovna údajně přijala kvůli restrukturalizaci na krajské pobočky a kvůli nárůstu evropské agendy desítky zaměstnanců.

"Pokud bychom měli propouštět, muselo by nám ministerstvo říci, které činnosti nebudeme na 100 procent vykonávat," řekla listu odstupující ředitelka Jiřina Musílková. Podle dokumentu by pojišťovna v příštím roce také musela například zrušit spolupráci s projektem internetových knížek IZIP, přestat s marketingovými a reklamními aktivitami včetně vydávání informačního časopisu pro své klienty a také omezit, či přímo zrušit většinu programů zdravotnické prevence.

"Museli bychom prakticky všechno zastavit. Od očkování proti klíšťové encefalitidě přes screeningy karcinomů až třeba po program zubní prevence u dětí a samozřejmě léčebné dětské pobyty Mořský koník a příspěvky na antikoncepci. Pokud ke stejnému kroky nepřistoupí i ostatní pojišťovny, tak nám klienti prostě přejdou jinam," dodala Musílková.

Americká firma General Dynamics, jejíž rakouská pobočka Steyr se účastní výběrového řízení na dodávku 234 obrněných transportérů pro českou armádu, zvažuje podle deníku Právo odchod z tendru. Má totiž podezření, že transparentnost tendru na kolové transportéry je ohrožena. Důvodem jsou prý změny v zadání, k nimž dochází po otevření obálek s cenovými nabídkami dvou uchazečů - General Dynamics a finské společnosti Patria Vehicles.

Podle Práva tak jeden z největších zbrojních nákupů od vzniku ČR hrozí skončit mezinárodním skandálem. Americká firma údajně předložila cenovou nabídku o tři až čtyři miliardy nižší. Ministerstvo obrany poté oběma konkurentům sdělilo, že cena nesmí překročit 25,3 miliardy korun, a určilo, u kterých položek může být provedena změna ceny. Pokud by se zlevnily jen tyto určené položky, Patria Vehicles by podle Práva těžko mohla nabídnout nižší konečnou cenu než General Dynamics.

Nové nabídky měly být podle Práva předloženy tento čtvrtek. V pondělí ale ministerstvo údajně účastníkům soutěže sdělilo, že můžou změnit ceny všech položek. Podle Práva tak ministerstvo původně jednokolový tendr v podstatě přeměnilo na dvoukolový. Může to prý vyvolat dojem, že se ministerstvo snaží dostat do hry uchazeče, který původně nabídl vyšší cenu.

Přitom v tomto druhém kole již konkurenti fakticky znají původní nabídky a mohou se jim přizpůsobit, což podle Práva zvýhodňuje Patrii, která původně uvedla vyšší cenu. General Dynamics podle Práva zastává názor, že vzhledem k tomu, že původní nabídka této firmy byla nižší, mělo ministerstvo obrany jednat přednostně s ní, a to bez přeměny typu soutěže. Meziresortní komise má nabídky vyhodnotit v průběhu ledna a konečné rozhodnutí má učinit vláda v polovině února.

Vánoční svátky a silvestrovské oslavy vydatně podpoří příjmy z cestovního ruchu. Do Česka se totiž v této době chystá až čtvrt miliónu cizinců. Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na analýzu agentury Mag Consulting, která cestovní ruch sleduje. Agentura odhaduje, že na přelomu roku tak vznikne téměř 10 procent příjmů ze zahraničního cestovního ruchu. To je osm až devět miliard korun.

Hotely jsou dražší a lidé i několikanásobně víc utratí, řekl listu šéf agentury Jaromír Beránek. Loni celkové příjmy ze zahraničního cestovního ruchu dosáhly 107 miliard korun. Letos se čeká růst na 110 miliard. Hlavní zájem bude na přelomu roku hlavně o Prahu, stranou zájmu ale podle HN nejsou ani české lázně. Čechy naopak stále více lákají exotické pláže. Podle Beránkova odhadu pro Mladou frontu Dnes se letos v teplých krajích chystá strávit letošní vánoční svátky deset až 12 tisíc lidí z Česka.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme