VZP podle Musílkové denně opouštějí stovky pojištěnců

400 až 500 lidí po uvalení nucené správy denně odchází od VZP k jiným pojišťovnám. Upozornila na to ředitelka největší zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková. Ministr zdravotnictví David Rath ale tvrdí, že současná situace nemá dramatický dopad na odliv klientů. Říká, že jen pokračuje trend, který trvá už několik let. Ani viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera si nemyslí, že by příchod nuceného správce výrazněji ovlivnil odchody od VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Marián Vojtek

"Že dochází k určitému přesunu pojištěnců, to je pravda, ale abych teď řekl přesné číslo nebo je potvrdil, ty podklady k tomu nemám. V tuto chvíli ten přesun není významnější, než byl před měsícem, ale je pravda, že těch dotazů je více, než bylo v minulém období," řekl Kothera Radiožurnálu.

Ministr Rath minulý týden uvalil na VZP nucenou správu a chce odvolat její ředitelku Jiřinu Musílkovou. Vysvětluje to zvyšujícími se dluhy pojišťovny, které překročily 12 miliard korun. Podporuje ho přitom sociální demokracie.

Vláda dnes bude jednat o ministrově záměru obměnit část správní rady pojišťovny. Rath si od nových členů rady slibuje návrh na odvolání ředitelky Musílkové. Ministr se svým plánem v kabinetu nejspíš uspěje. Zástupci koaličních stran se totiž včera dohodli, že jeho záměr nebudou napadat a nechají ho posoudit Poslaneckou sněmovnou.

Za ředitelku Jiřinu Musílkovou se včera jednomyslně postavila dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vyzvala premiéra a ministra zdravotnictví, aby na ni přestali útočit a raději prosadili systémová řešení a co nejrychleji ukončili nucenou správu nad pojišťovnou. Podle dozorčí rady Musílková vinu na dluzích pojišťovny nenese. VZP musela vydávat podle ministerských vyhlášek více peněz, než kolik měla k dispozici.

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka se takzvané důkazy o nutnosti uvalení nucené správy ukazují jako naprosto liché. Postup ministra Ratha vůči VZP označil šéf nejsilnější opoziční strany za skutečnou čistku nejen v této pojišťovně, ale i v celém českém zdravotnictví.

ODS se domnívá, že došlo ke zfalšování zprávy o kontrole VZP v její neprospěch pod tlakem ministerstva zdravotnictví. Občanští demokraté proto požádají právní experty, aby posoudili, zda nedošlo ke spáchání trestného činu.

Marika Táborská, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme