VZP přiznala v evidenci pět tisíc "mrtvých duší"

Více než pět tisíc "mrtvých duší", tedy lidí, kteří už nežijí, našla ve své evidenci v posledních pěti letech Všeobecná zdravotní pojišťovna. Za 2000 z nich platil pojistné stát. Na případ upozornila před několika dny Česká televize. Zjistila totiž, že je v evidenci dívka, která zemřela před 18ti lety. Tento případ ale není ojedinělý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Text na monitoru

Text na monitoru | Foto: Jan Rosenauer

Chyba není na naší straně, tvrdí VZP. Podle ní musí smrt člověka, za kterého hradí pojistné stát, nahlásit pojišťovně matrika nebo obecní úřad. Pokud to neudělá, VZP ukončit pojistnou smlouvu nemůže.

"My se spojujeme s centrální evidencí obyvatel, kde se snažíme zjistit jaké údaje evidence obyvatel vede, porovnáváme to s našimi údaji. Sporné případy, kdy nemáme evidované stejné údaje, musíme zrevidovat a tím docházíme k odhalení některých případů," vysvětluje ředitel odboru výběru pojistného Tomáš Červinka.

Jak dodává mluvčí VZP Jiří Suttner, spolupráce s těmito úřady se sice v poslední době výrazně zlepšila, mrtvým duším v registru ale pojišťovna úplně zabránit nemůže. "Nikdy nemůžeme říct, že dnes nemáme žádnou mrtvou duši ve svém registru, ale kvalita toho registru je úplně někde jinde než v začátcích pojišťovny."

Pojišťovna odhaduje, že na mrtvé duše získala od státu za uplynulé roky stovky tisíc korun. Tyto peníze už zpátky nevrací. Podle Tomáše Červinky je to dané vyhláškou. "My peníze, které jsme dostali navíc, nevracíme, stejně jako nezískáme peníze, které bychom měli čerpat a nečerpali jsme," dodal Červinka.

Mrtvé duše jsou problém i zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Místopředseda jejich svazu Vladimír Kotera je ale stejně jako VZP přesvědčen, že za to pojišťovny nemůžou. "Ten, kdo má nahlašovat osobu, která zemřela, tak to jsou matriky. Matriky spravuje ministerstvo vnitra," připomněl Kotera.

Ministerstvo vnitra chce činnost matrik v tomto směru prověřit. "Pokud by se prokázalo, že chyba vznikla na straně matričního úřadu, tak by se jednalo o porušení zákona, ale jednalo by se současně i o porušení pracovních povinností," říká mluvčí resortu Marie Masaříková.

VZP navrhuje řešení, jak do budoucna chyby omezit. Stát by do fondu přerozdělovaného mezi pojišťovnami mohl dát za státní pojištěnce pevnou částku podle počtu těchto pojištěnců. Další možností je, aby stát již neplatil pojistné za důchodce. Platili by si je sami z důchodu, který by o částku pojistného byl navýšen.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme