VZP prodává svá bývalá sídla. Do aukce je ale dává pod cenou

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) posílá do dražby osm svých bývalých poboček. Vyvolávací cena je nižší než znalecké odhady. Podle pojišťovny jde o záměr, jak nalákat co nejvíc zájemců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Za neobarokní vilu s velkou zahradou v Jeseníku vydala pojišťovna téměř 40 milionů korun. Teď ji draží za 10 milionů, což překvapilo i místostarostu Jeseníku Libora Halase.

„Protože k dispozici je i znalecké ocenění, které hovoří o částce 16,5 milionů korun,“ poznamenal Halas.

Všeobecná zdravotní pojišťovna pro Radiožurnál namítá, že jde jen o cenu vyvolávací a že si stále nechává prostor pro případný prodej za lepší cenu: „Pokud nebude dosaženo výhodné prodejní ceny, prodej neuskutečníme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomický náměstek VZP Jan Halama vysvětlil, proč pojišťovna nabízí nemovitý majetek tak levně

Ekonomický náměstek VZP Jan Halama upřesnil, že zůstatková účetní cena honosné budovy v Jeseníku je dnes jen něco přes 20 milionů korun.

„My jsme poprvé prodávali a nabízeli do aukce právě za cenu znaleckého posudku, to bylo 16,5 milionu korun, a nepřihlásil se žádný uchazeč. Proto jsme po dohodě s realitními makléři i se znalci trhu do druhého kola elektronické aukce zvolili nabídkovou vstupní cenu takovou, abychom přilákali co nejvíce zájemců,“ dodal.

Pojišťovně se ale nedařilo dobře prodávat ani dřív. Například za bývalou pobočku v Českých Budějovicích dostala jen o 1,5 milionu korun více, než byla vyvolávací cena. Už dříve také VZP postavila za 90 milionů budovu v Hradci Králové, zatímco starou nemovitost prodala jen za 10 milionů.

VZP dala do opravy vily v Jeseníku 40 milionů. Teď budovu prodává za deset

Číst článek

Prodej budov prý má i tak smysl. „Pojišťovna letos prodělala velikou reorganizaci, propustila přes 850 zaměstnanců. Je logické, že nároky na budovy a provozní prostory se tím pádem snížily. My na druhé straně generujeme obrovské úspory ve mzdových fondech, skoro 300 milionů ročně, a samozřejmě s tím následně musí dojít i k úspoře v provozním financování ve vztahu k budovám,“ přiblížil Halama.

Upozornil, že VZP se navíc nerozhoduje jen podle částky nabídnuté v aukci. „Pokud nám nebude cena vyhovovat, tak zvážíme provozní náklady na udržování, zvážíme případný pronájem a případný prodej ještě v téhle chvíli pozdržíme nebo zopakujeme v druhém kole,“ vysvětlil.

Vítěz aukce by měl být znám dnes odpoledne. V následujícím období je pak VZP v rámci uzavírání kupní smlouvy připravena zveřejnit cenu.

Petr Sehnoutka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme