VZP prodává svá bývalá sídla pod cenou, zájem o ně mají i politici

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) opravila své bývalé sídlo v Litoměřiccích za 43 milionů, ale prodala ho pouze za jedenáct. To je jeden z příkladů, jak podle informace Lidových novin pojišťovna prodává svá bývalá sídla. Ministerstvo zdravotnictví zatím do prodejů nechce zasahovat, počká na kontrolu VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Bývalá budova VZP v Litoměřicích nevypadá, že by do ní bylo v posledních letech investováno 43 milionů. Je to vidět na fasádě i na oknech. Uvnitř je všechno rozbourané, právě se tam opravuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Dagmar Cestrová natáčela o prodeji budovy litoměřické pobočky VZP.

„Je to dobře, někdo to dát dohromady musel, jak vidíte, tak to potřebuje opravit,“ říká muž, který bydlí naproti bývalé budově pojišťovny.

Že budova skutečně potřebuje opravit, potvrdil i ředitel ústecké VZP, pod kterou patří i litoměřická pobočka, Petr Veselský. O opravách za 43 milionů korun nic neví.

„Já o tom nevím, na starosti to má oddělení nemovitostí na centrále. Nicméně ta suma je velice podobná sumě, která byla spočítána při studii na to, kolik by stála rekonstrukce, od které jsme nakonec ustoupili,“ podotýká Veselský.

Sám ví jen o běžných drobnějších úpravách, které se na budově dělaly.

Veselský považuje za úspěch, že VZP prodala budovu za 11 milionů, původně prý pojišťovna historickou vilu koupila za 10 milionů.

Budovu koupila firma místního politika

Budovu koupila firma Forklift, jejímž jednatelem je místní politik z ODS Jaromír Mareš. Že by při prodeji mohly hrát roli osobní vztahy, to si Veselský nemyslí.

„Já nevím, jaké osobní vazby myslíte. Já si to opravdu nemyslím, protože jsme byli rádi, že jsme kupce našli,“ říká.

O budovu mělo původně zájem biskupství, nabízelo dokonce 15 milionů korun, z jednání prý však nakonec sešlo.

„Po relativně dlouho trvajícím zájmu od toho prodeje ustoupili. A bylo to v souvislosti s tím, že měli nějaké jiné problémy finanční,“ nastiňuje Veselský.

Ministerstvo zdravotnictví podle šéfa rezortu Leoše Hegera z TOP 09 zatím nebude do prodejů zasahovat – některé nemovitosti se podle ministra špatně prodávají.

„Myslím si, že to bude na správní radu, aby projednala jednotlivé kauzy a zjistila, zda opravdu ta výběrová řízení proběhla dobře. Teprve kdyby ze správní rady byly nějaké signály, že něco proběhlo špatně, tak by se ministerstvo potom dotazovalo svými kontrolními orgány,“ podotýká Leoš Heger.

Podle Lidových novin chtěla VZP za prodej svých budov získat celkově dvě miliardy korun, ale získá jen čtyři sta milionů. Prodává tedy hodně pod cenou.

Lenka Jansová, Dagmar Cestrová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme