VZP projedná budoucnost Protonového centra, to zatím léčí hlavně zahraniční pacienty

O budoucnosti Protonového centra v pražské nemocnici Na Bulovce bude jednat správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pacienti žádají zařazení protonové léčby do systému veřejného zdravotního pojištění. Sepsali petici a získali pro ni přes sto tisíc podpisů. Soukromé pracoviště vybudované za více než čtyři miliardy korun totiž nemá smlouvu s žádnou českou pojišťovnou. Léčí hlavně zahraniční pacienty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proton Therapy Center v Praze

Proton Therapy Center v Praze | Foto: Proton Therapy Center Czech

Soukromá klinika pro léčbu rakoviny sice stále nemá smlouvu s žádnou českou pojišťovnou, má ale s VZP uzavřený kontrakt, který jí garantuje miliardu ročně po dobu 15 let. Všeobecná zdravotní pojišťovna dokument však zpochybňuje.

„Není pravda, že VZP nechce protonovou léčbu hradit. Naopak jasně říká, že pokud její klient dostane pro tuto léčbu jednoznačné doporučení od onkologických center, VZP to každému uhradí,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protonové léčbě jsme mluvili na Radiožurnálu s mluvčím VZP Oldřichem Tichým a lékařem z Protonového centra Jiřím Kubešem.

Podle něj byla celá kampaň v souvislosti s protonovou léčbou zavádějící a účelová a snažila se v lidech vyvolat pocit, že bez protonové terapie nedostávají moderní péči.

„Což rozhodně není pravda, protože klienti VZP mají jednu z nejlepších péčí v Evropské unii. Nakonec podle některých odborníků, například šéfa České onkologické společnosti pana profesora Vorlíčka, je pro protonovou léčbu v ČR vhodných nanejvýš několik desítek případů ročně,“ řekl mluvčí VZP.

S tím nesouhlasí hlavní lékař protonové léčby z Protonového centra Jiří Kubeš. Zdůraznil, že společností, která se vyjadřuje k potřebě nebo nepotřebě protonové léčby, je společnost radiační onkologie.

„Ta už opakovaně deklarovala, že 10 až 15 procent pacientů vhodných k ozáření je vhodných k protonům. Jde tak o tři tisíce pacientů ročně. A to je to číslo, se kterým bychom měli pracovat,“ uvedl s tím, že léčba je také k pacientům šetrnější.

„Žádným jiným způsobem nedokážete ušetřit pacienta před negativními vlivy ionizujícího záření a to v dlouhodobém horizontu desítek let. Tam jsou protony nenahraditelné a bezkonkurenční,“ připomněl.

V souvislosti s tvrzením některých kritiků, že je protonová léčba rakoviny příliš drahá a nevyplatí se, záleží podle doktora Kubeše na tom, s čím se to porovnává.

„V ČR se dá ozařovat jednodušší technikou za sto tisíc a složitější technikou za 400 tisíc korun anebo také protony, kdy u některých karcinomů nabízíme cenu 250 tisíc korun,“ přiblížil.

Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme