VZP schválila pravidla pro snížení počtu lůžek v nemocnicích

Členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny chtějí do měsíce vědět, kolik zdravotnických zařízení nebo nemocničních oddělení může po celé republice v příštím roce zaniknout. Podle Asociace českých a moravských nemocnic je problém v tom, že některá zařízení nenaplňují nové požadavky zdravotních pojišťoven. Jejich splněním přitom pojišťovny podmiňují uzavření smlouvy se zdravotnickým zařízením na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadstandardní pokoj v porodnici | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Pokud bude chtít nemocnice smlouvu na příští rok, nesmí mít například víc než čtvrtinu nevyužitých lůžek.

Negativně bude pojišťovna hodnotit i nezvykle vysoké lékařské úvazky, zaměří se i na kvalitu a efektivitu poskytované péče.

Dalším požadavkem je i minimální počet výkonů - u ortopedie například pojišťovna požaduje minimálně 200 operací kyčlí ročně, v porodnictví pak minimálně 500 porodů ročně.

VZP také stanovila minimální počty spádových pacientů. Malé nemocnice se obávají, že v příštím roce pak nebudou zanikat jen některé obory, ale celá zdravotnická zařízení.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme