V brožuře k onkologii se objevila fotka Babiše a Vojtěcha. Její podobu ale rada VZP neschválila

Členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se v pondělí přeli o podobu brožury k onkologické prevenci, která měla být letos na podzim rozeslána pojištěncům. Části radních vadilo, že v materiálu jsou fotky premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Po asi hodinové diskusi většina radních hlasovala pro to, aby byl materiál z jednání stažen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch a Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle kritiků medicína není politika a fotky politiků tam nepatří. Radní to řekli novinářům. Co nyní s brožurou bude, není zatím jasné.

Zdravotní pojišťovny dokončují rozdělení peněz na příští rok. Vláda ale zatím nerozhodla o zvýšení plateb

Číst článek

Správní rada v pondělí měla vzít na vědomí podobu brožury k onkologické prevenci, která vznikla na základě společného memoranda o podpoře prevence. Memorandum uzavřely všechny zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví. Materiál měl reagovat na to, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní vyšetření.

Někteří onkologové zaznamenali případy, kdy pacienti přicházejí v důsledku epidemie s onkologickým onemocněním pozdě. V brožuře se měli lidé dozvědět, jak mohou předcházet těmto vážným onemocněním. Rozesílání mělo začít v září, přičemž na začátku října se v ČR budou konat sněmovní volby.

‚Medicína není politika‘

Podle předsedkyně správní rady a poslankyně ANO Věry Adámkové se účastníci správní rady shodli na tom, že prevence je potřeba. „Na brožuře vadilo kolegům, že je tam fotografie pana ministra,“ řekla Adámková. Dokument vznikl s podporou vlády, proto tam podle ní byla i fotka premiéra. K tomu měli radní také výhrady. „Mají na to plné právo, brožura se neprojednávala dále,“ řekla Adámková.

Léčba rakoviny jde rychle kupředu. ‚Onkologická diagnóza už nemusí být fatální,‘ upozorňuje lékař

Číst článek

To potvrdil i místopředseda správní rady a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. „My nemáme žádný problém s odbornou složkou. Medicína jako taková není politika, medicína je o tom, že se věci musí řešit a léčit… A v tom případě, kdy do toho nepatří politika, nepatří tam ani fotografie politiků, kteří tam nic neříkají, jen tam figurují,“ řekl Svoboda.

Podle něj náklady VZP na brožuru jsou asi 20 milionů korun. Další náklady ponesou podle počtu pojištěnců také ostatní zdravotní pojišťovny. VZP má asi 60 procent trhu, celkové náklady by tedy mohly dosáhnout asi 33 milionů korun.

Co nyní s brožurou bude, není jasné. „Na tuhle otázku teď neumím odpovědět. Rozhodnutí správní rady je pro mě jasné. Musím se na to podívat s právníky, zavázali jsme se v rámci memoranda společně s ostatními zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví realizovat tu onkologickou prevenci,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme