VZP začne doplácet nemocnicím peníze za první pololetí

Všeobecná zdravotní pojišťovna by dnes měla začít vyplácet nemocnicím doplatky za první pololetí. Celkem doplatí léčebnám dlouhodobé péče, psychiatrickým a rehabilitačním zařízením nemocnic za péči přes 200 milionů korun. Doplatky by neměly přesáhnout 110 procent loňských příjmů, nemocnice ale chtějí až 113 procent podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. Ke sporu se má vyjádřit Nejvyšší soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v nemocnici

VZP chce peníze vyplácet pouze těm zařízením, která o pacienty pečují podle předpisů. Z 243 zařízení tak doplatky dostanou zhruba 203. Ředitelé nemocnic však nejsou spokojeni. Chtějí, aby doplatky dostaly všechny léčebny a vyšší, než Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí.

Ředitelé nemocnic si také stěžují, že do poslední chvíle nevědí, kolik peněz nakonec dostanou. Radiožurnálu to potvrdila šéfka Asociace nemocnic a ředitelka fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

"Každý ředitel musí počítat s tím, jaké příjmy v tom roce asi bude mít, a podle toho řídit. Druhá věc je, že pojišťovny chtějí zaplatit pouze ten počet lůžek, který by odpovídal personálu. Čili (nemocnice) ošetřily daleko více pacientů na daleko více lůžkách, ta péče byla vydána, byly vydány finance, pacienti byli ošetřeni v patřičné kvalitě, ale ty zdroje, které byly vynaloženy, nebudou vráceny zpět."

Jana Zemanová, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme