VZP zatím o strhávání peněz lékařům nerozhodla

O strhávání peněz ambulancím dnes správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny nerozhodla. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí VZP Jiří Suttner. Podle něj to nejen pro ambulantní lékaře znamená, že zatím k žádnému omezení úhrad za péči o pacienty nedojde. Správní rada vedení pojišťovny uložila, aby požádalo ministerstvo zdravotnictví o zpřesnění výkladu zákonů. Chce tak zabránit zásahům, kvůli nimž jsou výdaje VZP vyšší než příjmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: VZP ČR

Všeobecná zdravotní pojišťovna má podle mluvčího Jiřího Suttnera také provést další analýzy situace a jednotlivých druhů péče.

"Můžou vyústit až v individuální kontroly u některých zdravotnických zařízení, kde bude zcela zřejmé, že dochází k nadužívání zdravotní péče. A ti poskytovatelé budou muset zdůvodnit, proč k takovým věcem dochází. Pokud budou mít nějaké velmi nákladné pacienty, to znamená, bude to medicínsky zdůvodněné, pak samozřejmě to není důvod k tomu, aby byly úhrady vůči nim omezovány."

Pokud by VZP naplnila původní záměry a peníze ambulancím začala strhávat, dostaly by se podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha do problémů dvě třetiny ambulancí a polovina nemocnic.

Koalice ambulantních lékařů pohrozila, že lékaři v tom případě začnou hromadně vypovídat smlouvy s VZP a pacienty směrovat k jiným pojišťovnám.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme