Zkušební provoz chytré karantény má první výsledek. Hygienici na Moravě vytvořili vzpomínkovou mapu

Hygienici na jihu Moravy poprvé vytvořili u člověka s covid-19 takzvanou vzpomínkovou mapu. Jde o součást chytré karantény, která se má naplno začít rozšiřovat po Velikonocích. Na jihu Moravy je ale nyní málo případů, na nichž by se to dalo vyzkoušet, řekl v pondělí ředitel krajské hygienické stanice David Křivánek.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienici na jihu Moravy zatím používají pouze data od mobilních operátorů. Ilustrační foto | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

Vzpomínková mapa jako součást chytré karantény umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu z jeho mobilního telefonu a platební karty za posledních několik dní.

Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a koho je tedy třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény. V posledních dnech se objevila kritika, že hygienici stále nezačali zmíněné vzpomínkové mapy využívat.

Boj proti koronaviru v rukou armády. ‚Její úloha je u chytré karantény stěžejní,' říká Prymula

Číst článek

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je chytrá karanténa jedním z nejdůležitějších projektů v boji s pandemií koronaviru. Chytrou karanténu, která se nejdřív zkoušela právě na jižní Moravě, také odborníci označují za jeden z předpokladů pozvolného uvolňování současných plošných restrikcí.

„Systém se ještě stále ladí, včera jsme ale vygenerovali první vzpomínkovou mapu,“ uvedl v pondělí ředitel. Z mapy vygenerované podle čísla mobilu dotyčného a dat od operátora hygienici zjistí, kde se nakažený člověk pohyboval.

Zatím pouze operátoři

Hygienici minulý čtvrtek absolvovali školení, následně vzpomínkovou mapu zkoušeli vytvořit. Do neděle se jim to ale nepodařilo.

„První případ, který jsme měli odsouhlasený, ukázal na šedého operátora (přeprodejce tarifů), který nikdy nepůjde vytrasovat. Řešili jsme to s operátorem. To nebylo jediné, řešili jsme i další věci,“ uvedl ředitel. Především pak ale to, že v Jihomoravském kraji je v posledních dnech málo případů, na kterých by se systém dal vyzkoušet.

Chytrá karanténa by mohla fungovat příští týden, říká Dzurilla. Hygienikům pomůžou proškolení medici

Číst článek

„Většina nově pozitivně testovaných byla buď z domovů pro seniory nebo z nemocnic. To znamená, že se nikde moc nepohybovali a generovat nějaké mapy u nich nemá moc smysl,“ uvedl ředitel.

Účelem chytré karantény je co nejrychleji najít potenciálně nemocné a umístit je do karantény. Podle ředitele hygienici na jihu Moravy zatím pracují s daty od operátorů, nikoliv od bank.

V Jihomoravském kraji je k pondělnímu ránu 350 potvrzených případů nemoci covid-19, což je proti nedělnímu večeru o jeden více. V Česku je podle těchto údajů 5991 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme