Vzpomínky na Věru Čáslavskou: Byla jednou z největších Češek v historii

Čechy zasáhlo úterní úmrtí sportovní gymnastky a sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské. Osobnosti ze světa sportu, kultury i politiky vzpomínají na setkání s legendou, která nevynikala pouze na sportovním poli, ale i v obraně lidských hodnot a demokracie. Podle režisérky Olgy Sommerové, která o Věře Čáslavské natočila celovečerní dokument s názvem Věra 68, Česká republika ztratila jednu z nejvýznamnějších postav historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Čáslavská ukazuje čtyři zlaté medaile z olympiády v Mexiku 1968 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Byla jedním z naprosto vzácných lidí, kterých je hrozně málo, statečná, skvělá. Něco udělala pro tuto zemi jako málokdo. A ta země se jí za komunistického režimu odvděčila… Takže její život byl dramatický, tak nahoru, dolu. A já jsem takhle koncipovala i svůj film,“ řekla Olga Sommerová.

„Pro mě je to čerstvá zpráva a já jsem ztratila velkou přítelkyni a také tato země ztratila člověka, který pro ni znamenal strašně moc. Myslím, že Věra byla jedna z největších Češek, jaké jsme kdy v historii měli. Doufám, že přítomnost jejího života se vetkla do vědomí lidí této země, že tady zůstane s námi navždy,“ dodala s pohnutým hlasem.

Podle šéfa ČOV Jiřího Kejvala byla Věra Čáslavská příkladem pro ostatní, ať už jako sportovkyně, díky občanským postojům, nebo obdivuhodné bojovnosti.

„Věra Čáslavská byla jednou z nejvýznamnějších osobností v historii českého sportu. Byla vždy příkladem pro ostatní, ať už jako sportovkyně, díky svým občanským postojům, nebo díky obdivuhodné bojovnosti, kterou prokázala v osobním životě. Do poslední chvíle byla plná energie, kterou dokázala rozdávat všem lidem v jejím okolí. Bude nám velmi chybět,“ uvedl Kejval.

Český olympijský výboru uvedl, že na jeho adresu (Benešovská 1925/6, 101 00 Praha 10) lze zasílat kondolence, které ČOV předá rodině.

Dnešek zůstane černým dnem v mém srdci, napsala Sáblíková

Na úmrtí české sportovní legendy reagovala i řada předních českých sportovců současnosti. Za černý den označila dnešek rychlobruslařka Martina Sáblíková, kterou Čáslavská podporovala v její snaze představit se v Brazílii v cyklistické časovce.

„Dnešní den zůstane černým dnem v mém srdci. Odešla nám sportovní legenda, úžasný člověk, který dokázal rozdávat naději a optimismus a byla mým velkým vzorem - paní VĚRA ČÁSLAVSKÁ. Nikdy nezapomeneme!!!“ napsala Sáblíková na sociální síti.

„Neskutečná osobnost, sportovkyně s takovým mimosportovním přesahem, že by se málokomu mohlo nechat zdát a snad i snít. Jsem nadšen, že jsme spolu mohli čas od času prohodit pár slov. Vždy inspirativní. Odpočívej v pokoji, Věro. A upřímnou soustrast rodině a okolí,“ ocenil osobnost Čáslavské kajakář Vavřinec Hradilek.

„Jsem moc ráda, že jsem měla tu čest potkat Věru osobně. Natáčely jsme spolu pořad pro Českou televizi Setkání generací. Věra byla obrovská bojovnice a obrovská ikona celého českého sportu, nejen sportovní gymnastiky. Vlastně, když se řeklo sportovní gymnastika, všichni si vybavili Věru Čáslavskou,“ přiznává gymnastka a účastnice olympiády v Londýně Kristýna Pálešová.

„První setkání s ní bylo krátce před olympiádou v Londýně, kdy jsme se seznámili náhodou při obědě u nás na Dukle. Ona měla tak zvláštně silnou intuici a už tehdy vytušila, že bych mohl v Londýně udělat nějakou medaili nebo hezký výsledek a poslala mi ve verších takové velmi pěkné povzbuzení a přání hodně úspěchu. Na to nikdy nezapomenu,“ vzpomíná olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Byla blondýna, což se Japoncům velmi líbilo, a podala vynikající výkon

Věra Čáslavská byla velmi oblíbená i v Japonsku, kde na olympiádě v Tokiu vybojovala v roce 1964 první tři zlaté medaile.

„Paní Čáslavská byla tehdy na olympiádě krásná žena. Byla blondýna, což se samozřejmě Japoncům velmi líbilo, a podala vynikající výkon. Potom se ještě stala proslulou v roce 1968 na olympiádě v Mexiku. Její osud zajímal Japonce po celá dlouhá léta,“ připomíná japanolog žijící v Tokiu Petr Holý.

„Pro Japonce je Věra Čáslavská dodnes symbolem tokijské olympiády v roce 1964. A tokijská olympiáda se pro ně stala symbolem poválečného návratu Japonska do světové společnosti. Proto Věru dodnes tolik velebí,“ řekl Jiří Zedníček, bývalý místopředseda ČOV.

Věra Čáslavská a sklopené oči

Slovenský prezident Andrej Kiskana na sociální síti napsal, že Věra Čáslavská ukázala světu, že v okupovaném Československu jsou lidé, kteří se nebojí. „Reprezentovala nejen naše Československo, ale byla symbolem odvahy, kterou jsme prostřednictvím ní vysílali do světa. Ona ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí," uvedl.

„Tak, jako Věra Čáslavská sklopila oči a dívala se do země v roce 1968 na olympiádě při sovětské hymně, tak dnes asi mnozí sklápíme oči, díváme se do země a myslíme na ni," uvedl slovenský prezident.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme