Vzpoura vězňů byla asi organizována z Brna

Zmařený pokus o vzpouru a následný útěk řady rusky mluvících vězňů z více než desítky českých věznic byl pravděpodobně organizován z vazební věznice Brno-Bohunice. Informace zazněla na tiskové konferenci v Praze, kde o celém případu informovali ministři spravedlnosti a vnitra i zástupci dalších institucí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a J. Kolář

S. Gross a J. Kolář | Foto: Petra Mášová

Ředitel brněnské věznice Luděk Kula redaktorovi Ivanu Holasovi potvrdil, že podle dosavadních poznatků zřejmě v čele celého spiknutí stáli dva vězni z tohoto zařízení: "Některé věci skutečně ukazují, že by tomu tak mohlo být, ale toto bude předmětem ještě šetření policie, případně dalších orgánů." Kula připustil, že určitou představu o tom, kdo za dokonale připraveným plánem stojí, měli už ve chvíli paralyzujícího protiúderu v neděli večer. Také v Brně byla nasazena elitní policejní zásahová jednotka připravená na jakoukoli reakci vězňů. Vše ale proběhlo v relativním klidu, bez jediného zranění. Při následné prohlídce byl v bohunické věznici objeven jeden nůž a jeden funkční mobilní telefon. Zatím není známo jakou cestou se předměty do cel dostaly. "Pochopitelně nikdy nelze říct nikdy a nelze vyloučit ani to, že by takovouto věc nikdy mohl za úplatu anebo z jiného účelu udělat i některý ze zaměstnanců nebo dozorců."

Podle ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše a ministra vnitra Stanislava Grosse jsou hlavně rusky mluvící vězni velmi problematičtí. Chtějí proto, aby bylo možné poslat zahraniční odsouzené odpykat trest v rodné zemi. Po operaci Alcatraz by měla následovat právě změna zákona, která by umožnila cizí vězně poslat domů. Kvůli mezinárodním úmluvám je to ale komplikované. "I dnes je toto už možné, ale bohužel k tomu musí být souhlas těch odsouzených a je tedy logické, že v praxi je to naprosto nepoužitelné. To, o co budu usilovat já spolu s ministrem spravedlnosti, je, aby u těch lidí, kteří odsouzeni do vězení v ČR a zároveň jim je uložen trest vyhoštění, aby tyto osoby mohly vykonávat svůj trest na území svého mateřského státu. Myslím si, že to je cesta, na které se snad dokážeme dohodnout."

Jak nám Gross řekl, změnit zákon ale není jednoduché kvůli mezinárodním úmluvám. Proto o tom už v pátek začal jednat s ruským velvyslancem Igorem Sergejevičem Salvoskim. "Pan velvyslanec mi přislíbil, že tuto informaci do Moskvy pošle. Samozřejmě budou muset probíhat jak jednání právních expertů, tak jednání o těch technických záležitostech. Nejsem v tuto chvíli schopen odhadnout nějaké termíny, ale pokusíme se, aby všechno probíhalo co možná nejrychleji."

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme