Vzpouru ve věznicích neplánoval Berdychův gang

Na připravované vzpouře trestanců v pěti českých věznicích se nepodílel takzvaný Berdychův gang. Řekl to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Plánované spiknutí se podle něj podařilo odhalit v zárodku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Praha Pankrác

Vazební věznice Praha Pankrác | Foto: Filip Jandourek

Vzpourám ve věznicích s předstihem zabránila vězeňská služba ve spolupráci s policií. O přípravě nepokojů informovala včera televize Prima s tím, že iniciátory chystaných akcí byli členové Berdychova gangu. To ale ministr spravedlnosti popřel.

Kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Zločinci se zaměřovali na loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty. Gang byl ojedinělý i propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí.

"Mediální spekulace, že by se na přípravě nepokojů ve věznicích podílel takzvaný Berdychův gang, se nezakládá na pravdě. Stejně tak mohu vyvrátit spekulace, že se na rozkrytí celé věci podílela Bezpečnostní informační služba," uvedl dnes Pospíšil.

V souvislosti s plánovanou vzpouru nehodlá příslušníky vězeňské služby trestat. Podle ministra si bezpečnostní složky naopak zaslouží pochvalou, protože spiknutí odhalily v samém zárodku. Trestanci z jednotlivých lokalit si údajně ani nestačili vyměnit bližší informace.

V pankrácké věznici se nicméně našly bodné a sečné zbraně, kterými vězni hodlali převzít kontrolu nad velínem a zbrojnicí. Podle Pospíšila si vězni zabavené zbraně vyrobili na svých pracovištích. Nešlo tedy o předměty, které by se by se do věznic dostaly zvenčí.

Vězeňská služba už kvůli případu přijala řadu bezpečnostních opatření. „Byl zvýšen monitoring v jednotlivých věznicích, prověřují se připravené plány spolupráce mezi vězeňskou službou, hasičským sborem a policií. Simulují se možné reakce na případné nepokoje ve věznicích,“ dodal Pospíšil. Nepřímo také naznačil, že jsou někteří vězni přemísťováni do jiných lokalit.

Přeplněnost věznic

Chystanou vzpouru ve věznicích mohla podle ministra spravedlnosti vyprovokovat i přeplněnost nápravných zařízení. Jak ale Pospíšil řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, příčin bylo určitě víc.

„Problémem je také otázka stravy, kdy si vězni stěžují na velikost porcí nebo kvalitu jídla. Jednalo se podle mého názoru o soubor podnětů, které měly vést k těmto nepokojům. Asi nelze říci, že to byla jedna věc, že jeden konkrétní problém
inicioval možné nepokoje.

Motivem ke vzpouře mohly být podle ministra Pospíšila také průtahy soudních řízení, kdy vězni často promeškají příležitost k podmínečnému propuštění.

Půl miliardy navíc

Bezpečnosti v přeplněných českých věznicích by mělo v příštím roce pomoci půl miliardy korun, které chce ministerstvo spravedlnosti získat ze soudních poplatků a prodejem nemovitého majetku. Jestli byly právě špatné podmínky trestanců spouštěčem plánované vzpoury v pěti českých věznicích, zatím není jasné.

„Soudy vyřizují ve zvýšeném tempu celou řadu dalších trestních kauz, které jsou nyní dokončovány. Tedy na jedné straně je to pozitivní jev, že se snižuje množství justičních nedodělků, na druhé straně s tím musí české vězeňství pracovat,“ řekl ministr Pospíšil.

Ulevit českým věznicím by měla nová legislativa, která za malé přečiny uděluje menší tresty. „V tomto směru máme jistou anomálii, kdy i u bagatelní trestné činnosti dáváme více trestů odnětí svobody než jiné země EU,“ uvedl Pospíšil.

Igor Maňour, Petr Kořínek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme