Vztahy Česka se Saskem se vyvíjejí lépe než s Bavorskem

Srůstání česko-saského pohraničí nabralo v posledních letech nadějný směr. Svědčí o tom i dnešní setkání českého premiéra Petra Nečase se saským premiérem Stanislawem Tillichem v Praze v souvislosti s jednáním o společné žádosti o finanční pomoc z Fondu solidarity EU na odstarňování povodňových škod, kterou podá dohromady Česko, Sasko a Polsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS)

Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Znovu se tak ukázalo, že česko-saské vztahy jsou jakýmsi protipólem nepříliš vřelých kontaktů mezi Českem a Bavorskem. Bovorský premiér ostatně od pádu železné opony v Praze ještě nikdy nebyl na oficiální návštěvě.

Argumentuje se tím, že pro českého předsedu vlády není přímým partnerem. Saský premiér ale s českým premiérem opakovaně jednal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek mluvil ve Stalo se dnes o česko-saských vztazích

„Myslím si, že se argument používá zcela účelově. Hlavní argument o jakési disproporci partnerů pro vyjednávání se používá hlavně pro vysoké představitele sudetoněmeckého Landsmanschaftu,“ uvedl redaktor ČRo Jiří Hošek.

„Ale na jednání se současným i bývalým saským premiérem se ukázalo jak diametrálně odlišné jsou česko-saské a česko-bavorské vztahy. Česko-saské prorůstání na úrovni politické i lidské pokročilo mnohem dále a mnohem lépe se daří odbourávat různé předsudky,“ dodal.

Ani česko-saské vztahy však nejsou zcela bezproblémové. Hlavním sporem je přeshraniční kriminalita, která trápí hlavně obyvatele Saska a tahle situace se vyhrotila po vstupu Česka do schengenského prostoru. Souvisí také hodně s reorganizací saské potažmo spolkové policie.

Spolkové ministerstvo vnitra i saské ministerstvo vnitra reagovaly na situaci zvýšenou pozorností policie právě v pohraniční oblasti. Doplácejí na to především čeští řidiči, kteří jsou namátkově kontrolováni.

To samozřejmě vyvolává určitou nervozitu. Petr Nečas to dnes na tiskové konferenci po jednání zmínil. Ale bylo dohodnuto, že postup proti kriminalitě bude společný, že se zintenzivní práce policejních složek v obou státech a kontroly by měly být v příštích týdnech snad odůvodněnější.

Jiří Hošek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme