Vztekliny v okolních zemích přibývá, zvažuje se letecké očkování

Veterinární správa zvažuje letecké očkování proti vzteklině. Týkat by se to mělo regionů v blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem. V těchto zemích totiž případů vztekliny především u lišek v poslední době přibývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liška, ilustrační foto

Liška, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng, Claudia Meyer

V blízkosti českých hranic zaznamenali slovenští veterináři sedm případů tohoto u nás již vymýceného onemocnění, v Polsku dokonce 111.

„Pokud by se situace zhoršila a výskyty vztekliny se přiblížily pod 50 kilometrů České republice, tak bychom přistoupili opět k plošnému vakcinování, jako to bylo v minulých letech, to znamená letecká vakcinace území, která by byla ohrožena,“ potvrdil Českému rozhlasu mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Návnady s vakcínou pro lišky, které jsou hlavním šiřitelem vztekliny, byly poprvé použity na západě Čech v roce 1989 v rámci společného projektu s německou stranou. V roce 1993 bylo ošetřeno celé území ČR kromě okresů již nákazy prostých, což vedlo k výraznému snížení množství výskytu této choroby. Od roku 2002 nebyl na našem území případ vztekliny u lišky zaznamenán.
Zdroj: ČTK

Českomoravská myslivecká jednota s tímto opatřením podle svého jednatele Jaroslava Kostečky nemá problém.

„Způsob vakcinace, který tady může probíhat, není žádným způsobem nebezpečný. V podstatě se z letadel vypouštějí kapsle, nicméně je tady určité riziko, pokud by se po lesích pohybovali nezodpovědní návštěvníci a pouštěli na volno pejsky, tak by tito pejsci mohli návnady zkonzumovat,“ řekl Kostečka.

Podle Josefa Dubna je vakcinační dávka určená pro zvířata velikost lišky, psům by tedy neměla ublížit, pouze budou vícekrát očkováni proti vzteklině. Mluvčí veterinární správy ale v souvislosti s výskytem vztekliny varuje před nelegálními dovozy zvířat z ciziny.

„Je to varování i pro ty, kteří si chtějí přivézt nějakého zatoulaného opuštěného pejska z těchto území. Zaprvé se to nesmí a za druhé to riziko zavlečení vztekliny je možné. U nás likvidace vztekliny stála několik desítek milionů korun, čili kdo by vzal na svědomí takovéto riziko, tak tomu bych se dost divil,“ upozornil Duben.

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému teplokrevných živočichů přenosné na člověka. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou, parézami, paralýzami a končí smrtelně.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme