Web, který nabízí diplomové práce na míru, nefunguje. Zajímá se o něj ČOI

Web, který studentům nabízel vysokoškolské práce na míru, nefunguje. Přitom ještě před dvěma týdny přijímal objednávky. Za stránku údajně originálního textu si anonymní autoři na webu účtovali až 350 korun. Po upozornění Radiožurnálu se o provozovatele, brněnskou firmu Aldřich, začala zajímat Česká obchodní inspekce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diplomová práce | Foto: Lucie Zubková

„Z důvodu nedostupnosti internetových stránek nemohli inspektoři provést kontrolu. V případě obnovení bude provedena kontrola dodržování povinností vyplývajících provozovali ze zákona," potvrdil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frӧhlich.

Firma Aldřich ještě před dvěma týdny tvrdila, že podniká transparentně.

„Určitě je to legální. Kdyby nebylo, tak nemůžeme fungovat na trhu. Máme na to několik právních analýz, které nám neřekly, že by to bylo nelegální," řekl tehdy administrátor webu, který se odmítl představit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ webu nabízejícího vypracování diplomových prací shrnula Evelyna Kulíšková

Česká konference rektorů ale měla zcela opačný názor.

„Student má samostatně vypracovat práci. Tady někdo nabízí: vypracuji to za vás. Ten, kdo to koná, je v rozporu s právem a student také," prohlásil už dříve její předseda a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Věc prověřuje také etická komise Rady vysokých škol. Pedagogové zároveň spoléhají na novelu vysokoškolského zákona, která umožní za podobné prohřešky odebírat akademické tituly, a to i zpětně. Sněmovna má návrh projednat v září.

Diplomovou práci si v roli studentky před časem objednala i redaktorka Evelyna Kulíšková. Nabídka přišla. Když ale Český rozhlas minulý týden zveřejnil reportáž, přišel jí e-mail s omluvou, že všichni autoři jsou zaneprázdnění. Potom se společnost odmlčela a nyní je její web mimo provoz.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme