Webem se šíří video nehody u Obrnic. Soukromí na Facebooku neexistuje, říká Dočekal

Video ze čtvrteční tragické dopravní nehody, při níž u Obrnic na Mostecku zemřela mladá řidička, se nekontrolovaně šíří po sociálních sítích. Viděly ho už statisíce lidí, ačkoliv rodiče dívek žádají, aby lidé záznam nesdíleli a smazali. Podle publicisty a odborníka na sociální sítě Daniela Dočekala ale platí, že pokud se něco objeví na Facebooku, „něco jako soukromí neexistuje“.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě (ilustrační foto)

Sociální sítě (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek večer na silnici I/13 ve směru z Mostu na Bílinu. Řidička zraněním podlehla, spolujezdkyně vyvázla se zraněními a podle jejího otce bude v pondělí propuštěna z nemocnice.

Dívky havarovaly během jízdy, kterou vysílaly živě na Facebooku. Jedna z nich zemřela

Číst článek

Dívky se během jízdy natáčely a video živě vysílaly na Facebooku. Je na něm vidět, jak vtipkují, rozptylují se, mluví o nedodržování předpisů a řidička za jízdy telefonuje.

„Je to typická ukázka celkem běžné nezodpovědnosti. To video je poměrně děsivé, protože asi po dvou, nebo třech minutách jízdy následuje rána, zbylých šest až deset minut hlucho až po příjezd policie. Člověk si říká, že je to úplně absurdní. Tam umírají lidi a telefon tu krutou realitu dál vysílá přes Facebook," řekl serveru iROZHLAS.cz Dočekal.

Je podle vás etické zveřejňovat, případně sdílet a šířit takové video?
Některé ze serverů udělaly, že alespoň přes obličeje dívek daly rozmazaný pruh. Některé to sdílejí v původní podobě, někdo tam občas vypípává sprostá slova, která tam jsou. Na druhou stranu - ony to pouštěly veřejně, takže asi chtěly, aby to viděl celý svět.

A pokud to pomůže tomu, aby někomu došlo, že podobné věci se prostě nedělají - ne, že se to nevysílá, ale že se nezkouší jet v autě 190kilometrovou rychlostí, telefonovat při tom a natáčet se na mobil -, tak pokud to zachrání další životy, mělo by toto video sloužit řekněme pomalu jako výukové.

Publicista Daniel Dočekal. | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Podle vás by ho tedy neměl Facebook smazat?
Nevím, co s ním Facebook udělal, nebo neudělal, protože něco se na jejím zachovalém profilu v rámci zběsilých pravidel Facebooku se nachází a něco už nenachází. Ale dneska jsme na internetu.

Je potřeba si uvědomit, že pokud někdo někde něco nahraje nebo zveřejní, bude se to zcela nekontrolovaně šířit dál, nahrávat dál a objevovat klidně i v milionech kopií, což se ostatně u tohoto videa děje.

Lidé to nahrávají dál na YouTube, občas to YouTube smaže, načež se to objeví někde jinde. Takže jsme v době, kdy by mělo být celkem jasné, že Facebook je internet a internet je veřejný prostor, takže pokud se na něm něco objeví, něco jako soukromí neexistuje.

Vyšetřování tragické nehody u Obrnic potrvá měsíce. Policii má pomoci i video z Facebooku

Číst článek

Komu to video vlastně patří? Čí jsou vlastnická práva?
Vlastnická práva jsou samozřejmě těch dvou děvčat, která to nahrávala. Facebook se nestává vlastníkem autorských práv toho, co tam nahrajeme, ať už jsou to fotografie, texty nebo videa. On má pouze neomezenou celosvětovou licenci k šíření autorských děl, která tam všichni dáváme. Mimochodem: jeden z velmi oblíbených mýtů je, že Facebook získává nějaká další práva. Ale autorské právo v tomto hovoří celkem jasně. Plus tady ještě platí osobnostní práva těch dvou děvčat.

Ale z hlediska žurnalistiky tam tohle ne úplně platí, protože žurnalistika popisuje událost, která se stala. Takže doprovázet to fotografiemi nebo výňatky z toho videa je z žurnalistického hlediska zcela v pořádku. Nechme stranou etiku, ale z hlediska práva je zcela v pořádku.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme