Webové útoky vyšetřují vedle policistů i české tajné služby

Sérii kyberútoků z tohoto týdne začaly kromě policistů vyšetřovat i české tajné služby. Útoky zatím mířily jen na soukromé firmy, státní úřady dotčeny nebyly. Příští úterý se přesto sejde Rada pro kybernetickou bezpečnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Podle šéfa Národního bezpečnostního úřadu Dušana Navrátila je útok opravdu masivní. O cílech pachatelů je možné ale zatím jen spekulovat.

„Důvodem je zřejmě vyvolat co největší mediální zájem a to časování je děláno z tohoto hlediska velice dobře. Druhá věc je, že forma útoku, to znamená DDoS útoky (cílené přetížení serverů, pozn. red.), jsou relativně málo nebezpečné a nedochází k nějakým zásadním škodám,“ řekl Navrátil Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O internetových útocích jsme mluvili s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Dušanem Navrátilem

Národní bezpečnostní úřad, který by při napadení státu musel zajistit fungování infrastruktury, kvůli útokům dokonce na příští úterý svolává Radu pro kybernetickou bezpečnost. Ta je koordinačním a poradním orgánem premiéra.

Sejít se v ní mají zástupci silových ministerstev, policie, tajných služeb nebo ČNB a telekomunikačního úřadu. Podle Navrátila do té doby už budou zpravodajci vědět, jakým způsobem útočníci zřejmě pracují.

„Na tuto radu jsme přizvali soukromé subjekty a akademickou sféru, to znamená některé operátory, význačné hráče kritické infrastruktury, lidi z univerzit. Bude hovořeno o tom, jak jsme analyzovali a jak oni analyzovali způsoby útoků, na základě toho budeme hledat preventivní opatření, abychom se pokusili minimalizovat tyto útoky,“ upřesnil Navrátil.

Útok na svůj web očekává i BIS

Internetové útoky se v Česku objevují od pondělka každý den. Podle Jana Šubrta z Bezpečnostní informační služby je dokonce možné, že se terčem stanou i stránky kontrarozvědky.

„Výsledkem bude pouze zablokování naší veřejné internetové adresy. Do vnitřních počítačových systémů služby se účastník nedostane, ty jsou od vnějšího prostoru internetu galvanicky, tedy fyzikálně odděleny,“ řekl Šubrt Českému rozhlasu.

Bezpečnostní informační služba šetří sérii webových útoků společně s policií. Odhalení pachatelů ale bude podle Šubrta velmi složité.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to, co by mohlo být cílem webových útoků, jsme se ptali i Martina Vyleťala ze serveru Lupa.cz

„Lze možná říci, že jsou prováděny určité kroky, které by pokud možno - a to zdůrazňuji - pokud možno útokům zamezily a umožnily útočníky identifikovat. Je třeba ale dodat, že odhalení pachatelů je mimořádně složité,“ přiznal Šubrt.

Dnes útočníci napadli weby mobilních operátorů: T-mobilu a Telefóniky, v předchozích dnech zablokovali zpravodajské portály, internetový vyhledávač nebo stránky některých bank. Pomoc už Česku kvůli těmto útokům nabídly tři země - Německo, Polsko a Rakousko.

Motivů útoků může být podle Martina Vyleťala ze serveru Lupa.cz celá řada. Například si někdo testuje, jak jsou jednotlivé instituce na podobný útok připravené.

„Může jít i o to, že tento útok je jakousi zástěrkou, na kterou byl navázaný jiný, sofistikovanější typ útoku. Že se vlastně strhne pozornost na tento typ útoku a mezitím dojde třeba k odcizení nějakých dat.“

„Už se dokonce objevily i domněnky, že by to mohla být akce nějaké firmy, která potom těm postiženým firmám nabídne svůj bezpečnostní software. Ale osobně si myslím, že to dělá někdo, kdo se tím jednoduše baví,“ dodal Vyleťal.

Jana Zemanová, Květa Moravcová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme