Webový prodejce Mein Kampfu je žalován

Před soudem zřejmě stane další aktér kauzy související se zatím posledním českým vydáním Hitlerovy knihy Mein Kampf. Státní zastupitelství totiž na návrh vyšetřovatele obžalovalo internetového prodejce této „bible nacismu“ z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. „Podali jsme obžalobu,“ řekl dnes obvodní státní zástupce pro Prahu 5 Julius Lachnitt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze stejného trestného činu, za jehož spáchání hrozí tři roky až osm let vězení, se před soudem 11. prosince zpovídal i vydavatel prvního nekomentovaného českého překladu knihy Mein Kampf Michal Zítko. Soud neuznal jeho obhajobu, že jde o historický dokument, a vyměřil mu tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let a pokutu dva milióny korun. Rozsudek není pravomocný, protože Zítkův obhájce Tomáš Sokol se na místě odvolal.

Majitelem webové stránky, jejímž prostřednictvím nabízel Mein Kampf k prodeji, je podle dřívějších informací médií Vít Vařák. Pokud ho soud uzná vinným, stane se verdikt precedentem ve vztahu k dalším prodejcům. „Bylo by nespravedlivé, kdybychom trestně postihli tohoto jednoho člověka, který Mein Kampf nabízel na Internetu, a ostatní knihkupci, kteří knihu běžně prodávali, by se těšili beztrestnosti,“ řekl už dříve náměstek ředitele Obvodního úřadu vyšetřování Prahy 5 Petr Laník.

Ředitel Obvodního úřadu vyšetřování Prahy 7 Josef Stuchlík naopak před časem sdělil, že jeho úřad, který se zabýval Zítkovou kauzou, o trestním stíhání knihkupců neuvažuje.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme