Weimann operu nepovede, nepředložil lustraci

Mojmír Weimann, který měl být od 1. července ředitelem Státní opery Praha, na funkci rezignoval. Nynější ředitel Národního divadla v Brně nesplnil podmínky lustračního zákona. Nepředložil totiž zákonem vyžadované čestné prohlášení, protože jej po něm úředníci ministerstva kultury nechtěli. Jde již o druhou chybu ministerstva při obsazování funkce ředitele - počátkem ledna se ztratila přihláška jednoho z uchazečů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mojmír Weimann | Foto: Otto Ballon Mierny

Radiožurnál o tom informovala mluvčí šéfa resortu kultury Pavla Dostála Dita Fuchsová. "Toto prohlášení nebylo panem Weimannem předloženo, protože ministerstvo kultury ho o to nepožádalo, což je hrubá chyba, za kterou, jak sám řekl, nese ministr plnou odpovědnost," řekla mluvčí.

Podle Dostála budou za tuto nedbalost příslušní úředníci tvrdě potrestáni, a to buď finančně nebo personální výměnou. "Já jsem to do ruky vůbec nedostal, mě zajímal jeho projekt, ne jeho kádrování. Na to tam jsou úředníci a teď se musí udělat taková opatření, aby se tomu předešlo," uvedl Dostál. Ministr zároveň upozorňuje na to, že Weimann pracoval ve vrcholných funkcích od roku 1989 a proto zřejmě úředníci nepředpokládali, že není naplněn v jeho případě celý lustrační zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Dostál přiznává chybu úředníků

Devětapadesátiletý Mojmír Weimann se ke své rezignaci Radiožurnálu odmítl vyjádřit. Podle dostupných informací je důvodem jeho rezignace účast na vedení pohovorů a prověrek během Weimannova působení v ostravském divadle počátkem 70. let.

Už samotnou volbu na funkci ředitele Státní opery Praha provázely nesnáze. Při výběrovém řízení se totiž na ministerstvu kultury počátkem ledna ztratila přihláška jednoho z uchazečů - Jiřího Kováře - a ten se tak nemohl zúčastnit druhého kola výběrového řízení. Ministr Pavel Dostál proto nařídil slyšení tohoto kandidáta před výběrovou komisí.

Milada Richterová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme