Čeští úředníci nechali vypnout extremistický web White Media, který vedl ‚seznamy zrádců‘

Extremistický server White Media už od začátku ledna nefunguje. Český Úřad pro ochranu osobních údajů ho nechal vypnout kvůli neoprávněnému nakládání s daty lidí. Na webu se totiž objevovaly mimo jiné kopie průkazů totožnosti. Web White Media je v Česku známý kvůli zveřejnění e-mailů někdejšího premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Vedl také takzvaný seznam českých zrádců.

Praha (Aktualizováno: 19:01 14. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extremistický server White Media už od začátku ledna nefunguje.

Extremistický server White Media už od začátku ledna nefunguje. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřadu pro ochranu osobních údajů vadilo zejména to, že web neoprávněně zpracovává osobní údaje. Na serveru se objevovala jména, data narození nebo adresy lidí z Česka. Nechyběly ale ani fotografie, kontakty nebo kopie průkazů totožnosti.

Pracovníci úřadu proto kontaktovali americkou firmu DreamHost, u které byla doména registrována a která zároveň poskytovala hosting pro tento server. A ta se rozhodla White Media vypnout.

„Společnost DreamHost úřad na počátku roku 2019 informovala o rozhodnutí ukončit poskytování hostingových služeb ve vztahu k uvedené doméně, neboť má na základě sdělení úřadu za prokázané, že provozováním webu dochází k porušování právních předpisů,“ upřesnil na svých stránkách Úřad pro ochranu osobních údajů. „Počínaje 8. lednem 2019 proto není web www.white-media.info nadále přístupný.“

Sobotkovy maily

Server White Media existoval zhruba od roku 2009. Na stránkách uváděl, že je skupinou radikálních autorů bojujících proti rakovině národa - neomarxismu. Mezi jeho metastázy byly podle ČTK zařazeny „multikulturalismus, antirasismus, pozitivní diskriminace menšin, homosexualismus, antifašismus nebo gender-feminismus“.

V lednu 2016 pak zveřejnil pracovní i soukromé zprávy z e-mailu tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky a poslance Jana Chvojky z ČSSD.

Hackeři tehdy napadli také e-mailovou schránku poslance sociální demokracie Jana Birkeho.

Extremisté zveřejnili další e-maily, které prý patří Sobotkovi

Číst článek

Značná část zveřejněné korespondence se týkala tématu migrace a vládního postoje k uprchlíkům.

Server White Media se tehdy na sociální demokraty nezaměřil poprvé. Už dříve se na něj napojení hackeři dostali do účtů expremiéra Vladimíra Špidly, exministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo poslance Jaroslava Foldyny.

Lidé z White Media rovněž v minulosti vykradli v e-mail nebo facebookovou stránku novinářky Saši Uhlové, která se věnuje sociálním tématům.

Neúspěšná policie

Web rovněž schvaloval čin norského masového vraha Anderse Breivika, který zavraždil celkem 77 lidí, a kromě textů se na něm objevovala i videa napadající například Romy či imigranty především afrického původu a muslimy.

Vedl také takzvaný seznam českých zrádců. Na internetových stránkách se objevovali lidé, kteří pomáhali uprchlíkům, měli partnera cizince nebo podporovali stejnopohlavní sňatky.

Policisté web v minulosti mnohokrát prověřovali, nikdy se jim ale nepodařilo proti němu výrazněji zasáhnout ani zjistit, kdo za ním stojí. Důvodem měla být mimo jiné to, že web byl registrován a měl hosting v USA.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme