OVĚŘOVNA: Úmluva s WHO se promlčí, tvrdí hoax. Schválit ji musí vláda, vyvrací fámu ministerstvo

O tajné pandemické dohodě mezi Evropskou unií a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) kolovaly příspěvky na sociálních sítích i v řetězových emailech už v srpnu. Dohoda má zajistit řadu nových pravomocí, od vyhlašování pandemie až po povinné očkování po celém světě. „EU státy mají do konce tohoto měsíce odeslat své námitky. Jestli tak neučiní, bude to bráno jako plný souhlas s touto ďábelskou agendou,“ píše se na jednom z dezinformačních webů.

Ověřovna! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

navrh_bez_nazvu_231202-194306_afo.png

WHO reagovala na šířené falešné informace o pandemické úmluvě ve videu | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Pandemická smlouva se týká i možnosti WHO vynutit povinné očkování a povinné karantény, či další omezování našich životů například v případě pouhého podezření na možnost vzniku pandemie. Státy se zavazují plnit také rozpočtová kritéria pro financování WHO a ztrácí tím možnost řešit zdravotní záležitosti jako suverénní subjekty,“ tvrdí dezinformační web Paralelně.cz.

To pro iROZHLAS.cz už v minulosti vyvrátil mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku Jakub Žák.

Poradenská funkce

„Jednotlivé členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO), mezi které patří i Česká republika, se dohodly na zahájení procesu vyjednání úmluvy, dohody nebo jiného nástroje mezinárodního práva, podle Ústavy Světové zdravotnické organizace k posílení prevence, připravenosti a reakce na pandemie. K podpisu žádné úmluvy, dohody, smlouvy nebo jiného nástroje mezinárodního práva nedošlo,“ řekl v srpnu pro Ověřovnu.

OVĚŘOVNA: ‚Žádná dohoda není sjednána.‘ Na sítích se šíří hoax o tajném podpisu pandemické dohody

Číst článek

„Podle Mezinárodních zdravotnických předpisů, které jsou v současné době pro jednotlivé členské země právně závazné, má WHO pravomoc pouze radit a doporučovat, nikoli zavazovat země k poskytování očkování nebo profylaxe u konkrétních nemocí, které mohou představovat riziko mezinárodního šíření. Jsou to jednotlivé země, které rozhodují,“ podotkl Žák.

„Ani po ratifikaci smlouvy nebude moci WHO přímo zasahovat do poskytování zdravotní péče v Česku či klást požadavky na zdravotní stav či léčbu českých obyvatel. Toto bude vždy rozhodnutí České republiky. Smlouva žádným způsobem neomezuje její suverenitu,“ upřesnilo v úterý ministerstvo zdravotnictví obsah připravované dohody v tiskové zprávě.

WHO reagovala na šířené falešné informace o pandemické úmluvě ve videu.

Rozpor v informacích

Původní dezinformace tvrdily, že vláda pandemickou dohodu již podepsala. „Vláda v tichosti podepsala smlouvu s EU kolem WHO,“ stálo v jednom z příspěvků na sociálních sítích, které kolovaly v létě 2023. Podle jiného příspěvku měla začít dohoda platit na přelomu srpna a září.

Nové články, které o dohodě vychází, jsou ale s původními příspěvky v rozporu. Tvrdí totiž, že Česko smlouvu ratifikovalo ve chvíli, kdy do konce listopadu nepředložilo žádné námitky. Mlčení například podle Paralelně.cz znamená souhlas s přenosem pravomocí nad rozpočtem ve zdravotnictví nebo očkováním obyvatelstva.

Tento postup ale vyvrací ministerstvo zdravotnictví. Souhlas v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO) podle zprávy uděluje delegace České republiky, kterou vysílá vláda.

Nebyly odhaleny žádné nové patogeny a respirační onemocnění, hlásí Čína v odpovědi na dotaz WHO

Číst článek

„Jakmile bude mezinárodní dohoda ze strany států WHO schválena, bude předložena k souhlasu oběma komorám Parlamentu k vyslovení souhlasu s ratifikací a následně ratifikována prezidentem ČR jako tzv. Prezidentská smlouva. Teprve poté bude ČR dohodou zavázána,“ vyvrací ministerstvo ratifikační postup, který popisují dezinformační weby.

Ministerstvo zdravotnictví dále potvrdilo, že jednání ohledně pandemické úmluvy nejsou tajná. Na oficiálním webu Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou k dohledání videozáznamy z jednání komise, aktualizovaný návrh pandemické dohody i oficiální pozice členských států vůči organizaci.

Ana Vavanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme