‚Byl to rasista.‘ Na Churchillovu sochu v Praze někdo nasprejoval heslo Black Lives Matter

Na podstavec sochy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla na pražském Žižkově někdo nastříkal nápisy „Byl rasista. Black Lives Matter“. Heslo odkazuje na nynější vlnu protestů ve Spojených státech, již odstartovala smrt Afroameričana George Floyda během policejního zásahu. Škoda na pomníku je podle radnice Prahy 3 v řádu stokorun a nejde o první případ vandalismu.

Praha (Aktualizováno: 14:11 11. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Policisté jsou na místě, celou věc zadokumentovávají. V současné chvíli zatím není stanovena právní kvalifikace skutku a nebyla ani stanovena výše škody,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Praha, Londýn, Berlín. V ulicích světových metropolí protestovaly tisíce lidí proti rasismu

Číst článek

Socha se nachází na území městské části Praha 3, která již byla o poškození sochy informována.

„V tuto chvíli tam jede náš antigraffiti tým, který bude posprejování odstraňovat s tím, že škoda není velká. Jedná se řádově o stovky korun. Přistupujeme k tomu jako k běžnému vandalismu a není to pro nás podnět k uvažování o odstranění té sochy,“ popsala mluvčí radnice Lucie Bukovanská.

Škoda je podle policie více než tisíc korun. Pachateli hrozí za spáchání trestného činu poškození cizí věci až jeden rok ve vězení. O podání trestního oznámení radnice neuvažuje, jelikož to podle mluvčí není první případ posprejování sochy bývalého britského premiéra.

Před 12.30 sdělila, že nápis byl odstraněn. „Na náměstí sochu rozhodně necháme, i kdybychom ji měli mýt do zblbnutí,“ komentoval případ starosta třetí městské části Jiří Ptáček (TOP 09).

Sochy terčem demonstrantů

Podobně poškodili demonstranti i sochu Winstona Churchilla u sídla britského parlamentu v Londýně. U jeho jména se před třemi dny objevil stejný nápis jako u pražského pomníku.

Protestující upozorňovali na to, že státník měl odpovědnost za hladomor v Bengálsku v roce 1943, během kterého zemřely skoro tři miliony lidí. V britské metropoli se terčem útoku stala socha Edwarda Colstona, v Bruselu pak socha krále Leopolda II. Belgického.

Poškozená socha Winstona Churchilla v Londýně | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Hnutí Black Lives Matters, jehož název se na pomníku objevil, upozorňuje na policejní násilí a rasové nerovnosti ve společnosti. Vzniklo už v roce 2013, v posledních týdnech se o něm ale mluví zejména v souvislosti se smrtí Afroameričana George Floyda. Toho koncem května udusil při zatýkání bělošský policista.

‚Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.‘ Před 80 lety burcoval Winston Churchill národ

Číst článek

Derek Chauvin, který Floydovi klečel takřka devět minut na krku, čelí obvinění z vraždy. Další tři policisté jsou obviněni z napomáhání vraždě. Jeho smrt vyvolala vlnu protestů nejen po celých Spojených státech, ale i v mnoha evropských metropolích včetně Londýna, Říma nebo Prahy.

Sir Winston Churchill se proslavil především jako premiér Velké Británie za druhé světové války, byl ale také vojákem, spisovatelem nebo historikem. Ve státních službách působil už za první světové války, kdy byl nejprve prvním lordem admirality a po odvolání a krátké pauze se stal ministrem pro výrobu válečného materiálu. Bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších politiků 20. století a jeden z lidí odpovědných za porážku Hitlera. Byl ale také zastáncem imperialismu a rasismu.

Petr Jadrný, Dominika Kubištová, Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme