Wintonovy děti chtějí na hlavním nádraží postavit pomník svým rodičům

Na pražském hlavním nádraží má vzniknout památník věnovaný rodičům takzvaných Wintonových dětí. Podle pracovního návrhu by mělo jít o dlaně dětí i dospělých na dveřích vlaku. Projekt získal podle informací Českého rozhlasu podporu Českých drah. Na nádraží už stojí socha sira Nicholase Wintona, zachránce 669 židovských dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrhy zamýšleného památníku věnovaného rodičům Wintonových dětí | Foto: Jiří Hošek

„Jeden z našich spolužáků, který žije v Izraeli, řekl asi před třemi lety, že by se měl postavit pomník rodičům, kteří nás poslali pryč. To byl ještě Nicky naživu. Řekli jsme to panu Wintonovi a jeho první věta byla – už je dávno načase,“ říká lady Milena Grenfell-Bainesová. Sama je jedním z Wintonových dětí a také výraznou postavou české krajanské komunity ve Velké Británii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Takzvané Wintonovy děti chtějí na pražském Hlavním nádraží postavit pomník věnovaný svým rodičům. Detaily zjišťoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Návrhy, které vzešly ze soutěže studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Akademie výtvarných umění, se ale lady Mileně ani jejím přátelům příliš nezamlouvaly. Rozhodli se proto realizovat vlastní představu památníku.

„Nápad je takový, že to bude okno ve dveřích vlaku a na tom okně budou ruce – z jedné strany dětí a z druhé strany rodičů. Říkáme tomu česky Loučení,“ vysvětluje.

Realizace se nejspíš ujme sklářské studio v severní Anglii, kde Milena Grenfell-Bainesová žije. Našlo dokonce originální kolo železničního vagonu z roku 1940, do něhož chtělo sklo s otisky dlaní zasadit.

Kdy a kde přesně, se zatím neví

Lady Milena ale měla pocit, že to není úplně ono. Jako nejpravděpodobnější se teď jeví varianta, že se sklo zasadí do bronzových vlakových dveří. Stejně tak zůstává otázkou, kde přesně památník vznikne.

„Nemůžu vám to říct, protože tam je několik možností. Samozřejmě to asi také bude rozhodovat to nádraží. Právník nám dal otázku – kdo se o to bude starat, kdo to bude čistit, až vy tady nebudete,“ dodává lady Milena.

86letá žena je opatrná ohledně časového horizontu celého projektu. Doufá, že by snad v příštím roce mohl památník získat všechna potřebná povolení.

Lady Milena Grenfell-Bainesová | Foto: Jiří Hošek

V nejbližších dnech by pak měla být spuštěna webová stránka projektu. Hned potom chtějí zbylé Wintonovy děti začít rozesílat dopisy s žádostí o finanční podporu památníku.

„Peníze nebudou problém. Tedy doufám, že ne. Protože to je vážně něco tak nutného, co už se dávno mělo. O dětech se píše, pan Winton má samozřejmě krásnou slávu, právě vyšly známky v Anglii. Ale my jsme všichni trošinku zapomněli – ne na ty rodiče, ale na to, co oni asi zkusili,“ vysvětluje lady Milena Grenfell-Bainesová.

Ona a její mladší sestra se v Anglii nakonec šťastně shledaly s matkou i otcem. Drtivá většina Wintonových dětí už ale své rodiče nikdy nespatřila.

Sir Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme