Womad

Hudba ze všech koutů světa se potká na festivalu Womad v Praze. Vedle zasedání Mezinárodního měnového fondu čeká Prahu v polovině září také ještě jedna velmi globální akce, která ale narozdíl od sjezdu finančníků bude mít snad více příznivců než odpůrců. Na Letné v se od 15. září po tři dny utáboří světový putovní festival etnické hudby Womad a s ním i globální vesnice plná zvuků, vůní národních kuchyní, stánků s cizokrajnými výrobky i tvůrčích dílen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Womad je poměrně mladým festivalem - existuje od roku 1982. Pozici nejprestižnější přehlídky etno hudby si vydobyl brzy po založení a kromě domovského Readingu cestuje po celé zeměkouli. U nás se představí vůbec poprvé. Na rozdíl od spíše komorního a do více dnů rozloženého festivalu Respekt, který také přináší etno hudbu, je Womad doslova gigantem. Ve třech dnech představí na čtyřech scénách osmnáct skupin či interpretů. Poselství Womadu stejně jako Respektu je obdobné - lze je vystihnout slovy zakladatele Womadu a také hudebníka ze slavné Genesis Petera Gabriela, jenž pravil, že hudba je univerzální jazyk, který spojuje lidi a usvědčuje rasismus z naprosté pitomosti.

Na festivalu vystoupí jak ostřílené hvězdy Womadu, tak nováčkové. Premiéru na etno festivalu si tak odbudou zejména české skupiny - Hradišťan či Jan Čambal. Naopak Věra Bílá se skupinou Kale se postaví po bok světově známým hudebníkům. Bílá už stačila zazářit v Readingu, kde jí britští novináři přiřkli titul Ella Fitzegeraldová romské hudby a na Womad se vrátila ještě do Seattlu.

Etno hudba ovšem zahrnuje všechny kontinenty. Z Afriky přijede devítičlenný soubor zpěváků, tanečníků a hráčů na nejrůznější bicí nástroje Imbizo, jenž nadchl loni v Readingu nejen spojením tance, zpěvu i radosti ze života, ale také slavnostními kroji z kožešin a barevných čelenek. V rytmu divoké rumby se ponese vystoupení Papa Wemby z Konga, jenž čerpá z hudební síly celé Afriky. Není divu: jen v Kongu žije přes čtyři sta kmenů s vlastním hudebním stylem. Z jiných koutů světa se stojí zmínit o Chavě Alberstein: tu dobře znají příznivci newyorských The Klezmatics, kteří jsou v Praze častými hosty - naposledy vystoupili v srpnu v Akropoli. Tentokrát přijede Chava sama.

Písňový styl son proslavil režisér Wim Wenders a zejména kubánští muzikanti dokumentem Buena Vista Social Club. Členové rodinného i hudebního klanu La Familia Valera Miranda udržují tradici kubánské písně po generace. Pro publikum skupinu objevili muzikologové teprve nedávno, a tak je Praha zatím jedním z mála měst, kde je tato hudební rodina k vidění. Lahůdkou bude i vystoupení formace Transglobal Underground, spojující klubovou hudbu s nejrůznějšími vlivy etnické muziky. Výčtem muzikantů by se daly popsat stohy papíru. Poslední pozvánka na závěr - do nabitého programu Womadu se protlačila i tuzemská dechová Hudba hradní stráže prezidenta republiky. Nechme se překvapit.

Kateřina Kolářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme