Přehled tisku: šmejdi na YouTube, Češi ujíždějící od dopravních nehod i škrty v protidrogové politice

Vlivní youtubeři propagují drahé nesmysly, píše Mf Dnes. Ve svých videích nabízejí třeba detektor duchů nebo prokletou panenku. Češi hromadně ujíždějí od dopravních nehod. Tak zní titulek Lidových novin. A stát škrtá dotace na protidrogové programy, některé neziskovky tak nebudou mít třeba na čisté injekční stříkačky, díky kterým drží na uzdě šíření různých nemocí, píšou Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlivní youtubeři propagují drahé nesmysly (ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Mf Dnes

Vlivní youtubeři propagují drahé nesmysly, píše Mf Dnes. Ve svých videích nabízejí nejen běžné věci, jako třeba módní doplňky, ale i takové hračky jako třeba detektor duchů nebo prokletou panenku. A v tomhle případě je reklama už na hranici podvodu. Úřady se ale neshodnou, kdo by je měl za nekalé praktiky pokutovat.

Nad novou technologií ztrácíme kontrolu a sami jí nerozumíme, varuje odborník na umělou inteligenci

Číst článek

Například hadrová panenka, které se v přítomnosti údajného ducha rozblikají oči, přijde na tři a půl tisíce korun. Nejúspěšnější youtubeři si tak díky reklamě nebo prodeji vlastních propagačních předmětů vydělají i statisíce měsíčně. Ty nejoblíbenější kanály na sociálních sítích totiž sleduje i tři čtvrtě milionu lidí, jak uvádí noviny.

Zákon skrytou reklamu zakazuje. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale od youtuberů dává ruce pryč. Podle svého předsedy Ivana Krejčího dohlíží rada jen na poskytovatele audiovizuálních mediálních služeb, pod které soukromé video blogy nespadají.

Lidové noviny

Češi hromadně ujíždějí od dopravních nehod. Tak zní titulek Lidových novin. Loni odjelo od nehod 17 procent viníků. A letos je situace ještě horší. Každý řidič má přitom povinnost poskytnout první pomoc, pokud si to situace vyžádá. Za ignoraci hrozí řidičům poměrně přísné tresty.

Při nehodách, od kterých viník odjel, zemřelo loni 10 lidí. Skoro padesát jich bylo těžce zraněných. Podle ředitele Centra dopravního výzkumu Jindřicha Friče tak v průměru každý týden odjel viník od nehody s fatálními následky. Tahle čísla se týkají jen případů, které řešili policisté. Ve skutečnosti je podle novin takových nehod i čtyřikrát víc. Tomu, kdo se k havárii nevrátí nebo od ní dokonce ujede, hrozí mnohatisícová pokuta. Přijít taky může až o sedm bodů.

Hospodářské noviny

Stát škrtá dotace na protidrogové programy. Všímají si toho Hospodářské noviny. Letos dostaly organizace od ministerstva zdravotnictví 30 a půl milionů korun. To je o 12 milionů méně než loni. Některé neziskové organizace tak například nebudou mít dost peněz na čisté injekční stříkačky, díky kterým drží na uzdě šíření různých nemocí.

Devět z deseti varen pervitinu v unii pochází z Česka. Novým trendem je závislost na legálních lécích

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že za menší objem peněz na protidrogovou politiku může zákon o státním rozpočtu, který schválila sněmovna. Drogy pomocí injekcí užívá podle novin v Česku skoro 50 tisíc lidí. Nakažených virem HIV je jich například v Praze necelé procento. V porovnání se západními zeměmi se počet nakažených pohybuje okolo 15 procent ze všech lidí, kteří berou drogy nitrožilně.

Deník

Archeology v Rychnově nad Kněžnou překvapil velice dobře zachovalý nález. Deník píše, že při vykopávkách v centru města našli dvorec z dob rané renesance. Podle Muzea a galerie Orlických hor byl šlechtický dvorec objevený ve stejném stavu, v jakém ho lidé tehdy opustili.

Archeologové objevili třeba zachovalé kachle, střešní krytinu, kování dveří a spousty keramiky. Přibližně uprostřed budoucího parkoviště našli zbytky kamenné stavby se studní. Podle muzea to mohla být renesanční obdoba ledničky, kde lidé chladili třeba potraviny pomocí vody, píše regionální deník.

Právo

V Právu se dočtete, že někteří úředníci čelí žalobě nejvyššího státního zástupce kvůli údajnému pochybení v kauzách řidičů pod vlivem drog. Nelíbí se mu totiž, že část závažných případů posuzovali jen jako přestupek a ne jako trestný čin. Ke správním soudům už zamířily desítky žalob a jejich počet může ještě narůst.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se tak trestnímu postihu vyhnuli řidiči, u kterých množství drog v krvi silně překračovalo limity. Správně by tak měli skončit před soudem. Podle Zemanova náměstka Igora Stříže tak jde o systémové selhání správních orgánů. Ty mají i podle Policejního prezidia rozhodovat, jestli případ posoudit jako přestupek nebo trestný čin.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme