Vltava ráno v Chuchli dosáhla prvního povodňového stupně. Praha přerušila provoz všech přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli Vltava dosahuje prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně.

Praha (Aktualizováno: 14:29 15. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich.

Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky, které zůstavají nepřístupné.

Hladina Hvozdnice na Opavsku klesla, meteorologové ale stále varují před povodněmi na západě a jihu Čech

Číst článek

První povodňový stupeň bude v hlavním městě platit pravděpodobně celý víkend, uvedl dnes mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kvůli silnému proudu u Karlova mostu zrušili pořadatelé víkendových Svatojánských slavností Navalis část víkendového programu.

Vltavou v Praze dnes kolem poledne protékalo přibližně 550 metrů krychlových za sekundu a navzdory prodloužené výstraze meteorologů magistrát neočekává, že by se následujících 24 hodinách průtok zvýšil. Limit pro stavbu prvních úseků protipovodňových zábran je 600 metrů krychlových za sekundu. Při jeho překročení by začala stavba zábran v Divadelní ulici v centru města a v podchodu na Zbraslavi. Správa služeb by byla schopná začít stavět protipovodňová opatření do hodiny a půl od vydání pokynu.

Stav krajiny není ideální, říká vedoucí oddělení hydrologie Vizina. Je potřeba zadržet vodu v krajině

Číst článek

„Na operačním středisku hlavního města Prahy je posílena služba, a to i o pracovníka protipovodňové ochrany,“ ujistil Hofman. Integrovaný záchranný systém další organizace podle něj drží pohotovost a jsou připraveny reagovat na případný nenadálý vývoj počasí.

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek na několika místech země. V sobotu kolem 13:30 hlásilo dosažení prvního povodňového stupně 17 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu, zejména ve středních a jihozápadních Čechách.

Meteorologové v sobotu varovali, že do odvolání platí výstraha před vzestupem hladin na dolním toku Vltavy a Labe. Odpoledne má opět pršet a v noci na neděli může být déšť zejména na rozhraní Čech a Moravy i vydatnější. Může to vést k vzestupu hladin na první, ojediněle i druhý povodňový stupeň.

Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme