Senát schválil nižší limit na doplatky na léky a placené ošetřovatelské volno

Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou ve středu schválil Senát. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:16 16. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát České republiky (ilustrační foto)

Senát České republiky (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Předloha, která nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, má podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) snížit spoluúčast sociálně citlivějších skupin obyvatel. Bude mít peněžité dopady zhruba 440 milionů korun ročně. Ministerstvo zdravotnictví při přípravě úhradové vyhlášky s těmito náklady počítá, podotkl Ludvík.

Senátoři Jan Horník (STAN) a Daniela Filipiová (ODS) varovali před finančními dopady novely. „Je neuvěřitelné, jakým způsobem zatěžujeme státní rozpočet," řekla Filipiová. Ludvík ale poukazoval na to, že vzhledem k výši nynějších příjmů obyvatel nevidí prostor pro zvyšování spoluúčasti pacientů.

Debata se v horní komoře ale vedla zejména o sněmovní úpravě, která dává ministerstvu zdravotnictví zmocnění ke schvalování hrazených očkovacích látek na základě doporučení Národní imunizační komise.

Od srpna stoupnou doplatky za léky. Připlatí si pacienti s vysokým krevním tlakem i kopřivkou

Číst článek

Ústavněprávní výbor navrhoval pasáž vypustit pro konflikt s Ústavou, protože neobsahuje podmínky pro výběr očkovacích látek. Ludvík poznamenal, že úprava navrhovaná výborem bude součástí novely, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s verdiktem Ústavního soudu, jenž zrušil části zákona o hrazení zdravotnických pomůcek pojišťovnami.

Senát předlohu schválil podle návrhu zdravotnického výboru hlasy 39 ze 69 přítomných členů, šest senátorů bylo proti. O návrhu ústavněprávního výboru už horní komora nehlasovala.

Sněmovna v rámci vládní předlohy upravila i hrazené očkování seniorů proti pneumokokům a dětí proti papilomavirům. U očkování proti pneumokokům se dostanou na stejnou úroveň oba druhy vakcín využívaných lékaři. Nyní mohou mít senioři bez doplatku jeden druh vakcíny. Pokud chtějí druhý, šetrnější, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu. Hrazené očkování proti papilomavirům budou mít i chlapci, nyní je mají placené jen dívky.

Seniorům a dětem by se od příštího roku mohly snížit limity pro doplatky na léky až o 1500 korun

Číst článek

Stát navíc bude podle novely platit zdravotní pojištění i za lidi, kteří mají nařízenu ústavní léčbu. Nyní hradí zdravotní pojištění například za děti, důchodce, nezaměstnané a za vězně.

V dolní komoře se do normy dostala také změna v hrazení zubních výplní, když bude v Evropské unii platit úplný zákaz použití amalgámu u dětí a těhotných a kojících žen. V jejich případě budou pojišťovny hradit výplň ze skloionomerního cementu.

Novela po sněmovních úpravách rozšíří pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Nyní musejí i v případě některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař sice lék předepsat smí, není ale nárok na úhradu z pojištění. Do zákona o zdravotních službách se zase dostane novelou hospice, významné praktické dopady se ale neočekávají.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,6 miliardy korun. Výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

Placené ošetřovatelské volno

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Z nemocenského pojištění by tito lidé dostávali ošetřovné v podobě 60 procent základu svého příjmu.

Ošetřovatelské volno bude podle předlohy podmíněno souhlasem zaměstnavatele. Nesouhlas s jeho poskytnutím bude moci ale zaměstnanci dát pouze v případě vážných provozních důvodů.

„Zaměstnavatel nemá povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance, který bude pečovat, v práci, pouze ale v případě, že uvolnění zaměstnance brání vážné provozní důvody,“ řekla podle Radiožurnálu ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD.

Senioři a děti by mohli ušetřit za léky. Ministerstvo plánuje nižší limit pro doplatky

Číst článek

Zavedení nové dávky kritizovala Hospodářská komora, podle níž zatíží zaměstnavatele a může ochromit výrobu v některých provozech. Komora očekává také to, že někteří lidé budou ošetřovatelskou zneužívat.

Horní komora se s předlohou vypořádala rychle, širší diskuse se nevedla. Novelu podpořilo 51 ze 72 přítomných senátorů, proti jich bylo pět. Ostatních 16 členů horní komory se hlasování zdrželo.

Ošetřovatelské volno by mohlo podle vládní novely trvat až 90 dnů, členové rodiny by se na něm mohli střídat. Starat se budou moci manžel nebo registrovaný partner ošetřovaného člověka, příbuzní v přímé linii, sourozenci, druzi nebo družky žijící s ošetřovaným ve společné domácnosti i další příbuzní, například i tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta, strýc nebo jejich manžel, registrovaný partner či druh.

Volno by si mohli vzít lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici. Předloha bude účinná od devátého měsíce potom, co vyjde ve sbírce, tedy zhruba od poloviny příštího roku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že dopady ošetřovatelského volna na státní rozpočet budou asi 1,84 miliardy korun ročně. Odhadem o dalších 242 milionů korun by přišel systém veřejného zdravotního pojištění. Naopak asi 900 milionů korun by veřejné rozpočty podle důvodové zprávy ušetřily na financování pobytu v lůžkových zařízeních pečovatelských služeb.

Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme