Z Afghánistánu se vracejí poslední čeští vojáci Provinčního rekonstrukčního týmu

Do Česka se vracejí poslední vojáci z Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. Během pěti let se v něm postupně vystřídaly tři tisíce vojáků a čtyři desítky civilních expertů. Za tu dobu dokončili celou řadu projektů, které mají pomoci místním obyvatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu byl při raketovém útoku na základnu Shank v provincii Lógar těžce zraněn český voják | Zdroj: ČTK

Projekt, který armáda zahájila před pěti lety, měl za cíl pomáhat civilistům. Za tu dobu se podařilo postavit několik škol, přehrad nebo opravit budovy poničené válkou.

Programový manažer projektu Vladislav Günther upozorňuje, že se Češi z Afghánistánu nestahují úplně.

„Oni díky nám získali řadu dovedností, kompetencí, ale pořád země zejména není schopna generovat vlastní zdroje na to, aby se sama spravovala. Ale my tímto neodcházíme z Afghánistánu, my pouze měníme formu účasti,“ vysvětluje Günther.

Místo rekonstrukčního týmu začne v provincii Lógar působit takzvaný vojenský poradní tým, jehož úkolem bude výcvik afghánských vojáků.

„Zde bude nyní působit již jen jednotka zabezpečující odsun materiálu a techniky zpět do České republiky. Potom zde působit jen menší vojenský poradní tým v počtu 160 vojáků,“ říká mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková.

Tým bude cvičit afghánské kolegy. Skupina vojenských expertů bude působit také v provincii Wardak u hlavního města Kábul.

Petr Medek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme