Z Ameriky se domů vrací legendární československý tank LT-35

Do České republiky se z Ameriky vrací tank LT-35. Tato legendární zbraň patřila do výzbroje prvorepublikové Československé armády a po válce se do Spojených států dostala jako kořist. Vojenské muzeum v Aberdeenu u Baltimore nyní tank vrací jako dar České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní prvorepublikový tank LT-35 | Foto: Alexandr Pícha

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek říká, že pro lidi z oboru je to velké vítězství. "Je to vlastně symbol, který prostě chyběl. Pro nás - vojenské historiky a hlavně vojenské muzejníky - to bylo takové ohromné trauma, že jsme hovořili o něčem, co vlastně návštěvníci v České republice nikdy nemohli vidět."

Aleš Knížek uvedl, že hlavní zásluhu na tom má ministryně obrany Vlasta Parkanová" Ona dokázala při velmi důležitých jednáních o radaru myšlenku návratu tohoto tanku přinést. Já jsem osobně na těch jednáních nebyl. Nicméně si myslím, že to byl pro americkou stranu - a nejen pro americkou, ale i pro českou stranu - trochu šok, že ministryně obrany sama požádala amerického ministra o to, abychom začali uvažovat o tom, že bychom tento úžasný kus techniky dostali zpět do České republiky."

Podle Aleše Knížka před dvěma lety připomněl existenci tanku tehdejší zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha: "Vlastně tehdy se mu podařilo změnit to, že Američané tento tank restaurovali, ale pouze povrchově. To znamená pouze nátěrem. A oni ho uvedli do německých barev - do barev německého Wehrmachtu. A on je vlastně nějakým způsobem donutil k tomu, že ho zpětně uvedli do barev československých - do naší kamufláže právě z roku 1938, třeba i z období mobilizace."

A kdy bude moci tank vidět i česká veřejnost? "Já bych byl rád kdybychom tank dostali kolem 11. listopadu, kdy budeme mít v Praze Den veteránů, na Vítkov na nádvoří armádního muzea," uvedl Knížek.

Další exempláře legendárního tanku se dochovaly v Bulharsku, Rumunsku a Srbsku, ale jednání o jejich koupi nebo výměně byla neúspěšná.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme